Седем са лабораторно доказаните случаи на морбили у нас засега. Вероятните пък са общо десет, като всички те са в кв. „Столипиново“ в Пловдив. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев пред БНТ. „Това са две млади жени и техните деца“, поясни той.
От думите му стана ясно, че общият брой на неимунизираните срещу морбили деца у нас е около 40 000. „Две групи са неимунизираните деца. Едните, при които майките не са разбрали или просто не са ги завели втори път, за да бъдат имунизирани, това са децата главно от ромски произход, и другите – на майките интелектуалки, на които някой им казва „недейте да слагате ваксини, защото са еди-какви си“, обясни проф. Кантарджиев и подчерта, че рискът за неимунизираното дете е много по-голям, отколкото за това, което е ваксинирано.
По думите му, неимунизираните деца вече са известни и ще бъдат ваксинирани, като координационната комисия по морбили ще препоръча на локалните органи на МЗ по области взаимодействие със здравните медиатори, когато става въпрос за ромски общности. „Другото много важно е по големите градове майките, които по една или друга причина не са имунизирали децата си, най-добре да го сторят. Тази ваксина е тривалентна, тя е срещу морбили, срещу заушка и срещу рубеола. Заушката при момчета в пубертета е опасна, защото засяга тестисите и е риск за репродуктивното здраве, а пък рубеолата е много опасна за бременните. Ако бременна жена се зарази с рубеола, увредата на плода е много по-голяма от зика“, коментира проф. Кантарджиев.
Той отбеляза, че има риск от епидемия, макар и малък, но посочи, че се вземат всички мерки срещу това. „Според мен в момента мерките са адекватни и рискът не е много голям да стане нещо, което стана 2009-2010 г.“, смята специалистът.