Ваксината срещу варицела най-вероятно ще бъде включена в задължителния детски имунизационен календар пред 2019 година.
Въпросът ще бъде обсъден от Експертния консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката, който се очаква да се събере в края на този месец, информира директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. д-р Тодор Кантарджиев, който и оглавява съвета.
Той посочи, че през 2016 година над 32 000 души, предимно деца, са боледували от варицела. Благодарение на предприетите противоепидемични мерки през изминалата 2017 година са заболели по-малко деца – около 26 000.
Проф. Кантарджиев припомни пред БНР, че ваксината срещу варицела се поставя при деца, навършили 12-месечна възраст. Той обясни, че при тях заболяването преминава сравнително леко, докато при възрастните хора усложненията са много тежки. При навременно диагностициране и започване на нужното лечение обаче тежкият развой на болестта може да бъде предотвратен.
Включването на ваксината срещу варицела ще е първа точка в предстоящата среща на експертния съвет, заяви той. „Ще предложим нашето експертно мнение кои ваксини да бъдат намалени малко - не три, а два пъти да се поставят някои от задължителните ваксини, и ще обсъдим въпроса за разширяване с антигените на този опасен вирус“, разясни той.
Освен това проф. Кантарджиев ще предложи да се обсъди програма или имунизиране на възрастни срещу херпес зостер, особено при тези с имунен дефицит и хронични заболявания.
В момента задължителният имунизационен календар включва ваксина срещу туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции. От тринадесетия месец децата се имунизират още с комбинирана ваксина срещу морбили, рубеола и паротит.
Какво е толкова страшно на варицелата, че и ваксина да трябва срещу нея?!
Жалки сте, за пари съсипвате децата ни!