Националният раков регистър е на път да бъде унищожен и на практика ликвидиран. За този риск, вече публично, алармира неговият ръководител проф. Здравка Валерианова по време на форум, посветен на персонализираната медицина. „Само до преди няколко години ние изпращахме в Министерство на здравеопазването информация за очакван брой нови случаи по локализации през следващата година, общия брой заболели, които очакваме и брой болни, които подлежат на минимално, оптимално и максимално лечение. След което от там казаха, че нямат нужда от нея и вместо да доразвием нещата, на практика стана така, че няма раков регистър и няма информация за болните“, заяви тя.
Припомняме, още в края на миналата година проф. Валерианова предупреди пред Zdrave.net за сериозните проблеми с регистъра и алармира, че той е пред спиране на дейността си. До ситуацията се стигна, след като през пролетта на 2016 г. бе решено регистърът да бъде прехвърлен от СБАЛО в НЦОЗА. Мярката бе част от процеса по централизиране и модернизиране на системите за мониторинг на здравеопазването в България, аргументира тогава промяната здравният министър Петър Москов. Впоследствие обаче стана ясно, че НЦОЗА не разполага с достатъчно финансов и кадрови ресурс, за да обезпечи поддържането на системата.
„Регистърът продължава да се руши, защото няма никакви средства. Директорите на бившите онкологични диспансери отказват да се занимават с тази дейност, защото от 3-4 години тя не се финансира. Нашите хора, защото са обучени и можещи, започнаха да се занимават с други дейности като отчети в здравната каса“, посочи проф. Валерианова пред Zdrave.net.
По думите й в момента изпращането на информация е оставено буквално на произвола. Няма регламент, няма финансиране, напуснаха много добре подготвени хора – описа накратко ситуацията специалистът. Проф. Валерианова допълни, че проблемът ще бъде представен пред бъдещия здравен министър.