Министерство на здравеопазването спря процедурата за електронния търг за лекарства. Това става ясно от съобщение, подписано от министъра в оставка Петър Москов и публикувано на сайта на ресорното ведомство.
В него се посочва, че причина за спиране на търга е подадена жалба в Комисията за защита на конкуренцията. Процедурата спира, докато КЗК се произнесе.
Жалбата е подадена от един от големите търговци на едро на болничния пазар – "Медекс" в последния възможен срок – 27 декември, информира „Капитал“. Тя е с обем 22 страници и в нея са изброени нарушения на законите за обществените поръчки, лекарствата и конкуренцията.
Съдружникът и управител на "Медекс" д-р Емил Данев коментира пред изданието, че изключително голям проблем е конкретният начин на дефиниране на списъка с медикаментите, за които ще се проведе търгът, дългият минимален остатъчен срок на годност на лекарствата, задлъжнялостта на болниците, административната тежест и кратките срокове от четири часа за извършване на спешни доставки.
„В цялата процедура е видно, че единственото, което може да се случи на търговците, е да бъдат глобявани и наказвани. Като начало те ни принуждават да работим със 145 болници, с част от които повечето търговци не работят, защото те не си плащат доставките редовно, което е голям проблем“, заявява той.
Следващият голям проблем по думите му е остатъчният срок на годност на лекарствата, който трябва да е минимум 50%. „Лекарствата имат срок на годност от две до пет години и ако вземем пример с лекарство със срок на годност пет години, на което остават 2 години и три месеца, а не две години и шест месеца, ние ще бъдем глобени 20% от стойността на поръчката. Това е процент, който нито един дистрибутор не може да си позволи. В същото време болниците използват лекарствата си в срок от една седмица до максимум месец и този срок, и тази глоба са необосновано високи", обяснява Данев.
„Много бихме искали да има електронна платформа, за да може да се проведе честен, справедлив и прозрачен търг, каквито тази платформа и процедура не са", допълва Данев.
Припомняме, обществената поръчка е на стойност над 1,1 млрд. лв. и е за период от две години. Преди седмица фармацевтичната индустрия изказа сериозни опасения относно електронния търг за лекарства и поиска преразглеждане на условията му, но не и спирането му.