Проектонаредба за задължителното застраховане на упражняващите медицинска професия в лечебно заведение публикува Здравното министерство. В нея се определят диференцирани прагове за застраховка в зависимост от вида на медицинската професия и съответния риск.
Медиците са разпределени в три рискови групи според специалността си. Така например, в първа група попадат специалности като вирусология, клинична имунология, клинична лаборатория, лъчелечение, медицинска паразитология и др.
Във втора група са сложени специалности като авиационна медицина, вътрешни болести, гастроентерология, инфекциозни болести и редица педиатрични специалности.
В трета група пък са включени високорискови специалности като акушерство и гинекология, интензивно лечение, гръдна хирургия, лицево-челюстна хирургия и др.
Минималната застраховка, определена в проектодокумента за медик от първа група, работещ в лечебно заведение за извънболнична помощ, център за психично здраве или за кожно-венерически заболявания, дом за медико-социални грижи и др., е 30 000 лв., със 120 000 лв. агрегатен лимит. Ако пък даденият специалист работи в болница, КОЦ или спешен център, минималната застраховка следва да е 50 000 лв., с 200 000 лв. агрегатен лимит.
За специалист от втора група от извънболничната помощ пък минималната определена застраховка е 60 000 лв., с 240 000 лв. агрегатен лимит, а за болнична помощ сумата е 100 000 лв. при 400 000 лв. агрегатен лимит.
За медиците от трета група пък минималните застраховки са съответно 90 000 лв. с 360 000 лв. агрегатен лимит и 150 000 лв. с 600 000 лв. агрегатен лимит.
Наредбата е изготвена във връзка с член от Закона за здравето, който разпорежда лечебните заведения задължително да застраховат лицата, които упражняват медицинска професия в лечебното заведение, за вредите, които могат да настъпят вследствие на виновно неизпълнение на професионалните им задължения, и предписва редът, по който това трябва да става, да се определя с наредба на Министерски съвет.
Разбра се . Ние вече качихме таксите за прегледи и разни документи с 25-50% . И още ще поскъпва здравното обслужване за тиквопролетарската тълпа на която са казали,че е безплатно. Разходите на медицинските практики по линия на GDPR и личните данни също ще бъдат калкулирани на пациента, разходите за професионалните застраховки също.
И ние така, ама явно се очертава недостатъчно само 50% . Никой не казва какви ще са ни годишните разходи и за тези застраховки.
Ха така, сега застрахователи с блестящи очички потриват ръчички и точат лигИчки...
Само да не забравят да предвидят и този разход при остойностяването на труда на "лицата, упражняващи медицинска професия", че да не се наложи да се въведе нова такса за пациентите :) А бе, кърлежа като се насмуче се пуска и идват други, а при нас само идват нови и нови.