Правна възможност за търсене на обезщетения заради изискването да приложат системата за пръстова идентификация ще потърсят болнични сдружения. За това съобщиха пред Zdrave.net представители на различни организации на лечебни заведения, след като стана ясно, че петчленният състав на ВАС потвърждава решението на по-долната, тричленна инстанция, с което новата система бе обявена за незаконна.
„Възнамеряваме да направим юридически анализ на това за какви щети ще могат да претендират лечебните заведения, който впоследствие ще изпратим до всички частни лечебни заведения“, посочи председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев. Той допълни, че някои от големите болници е трябвало да закупят близо 80 четци. „Независимо обаче дали става въпрос за едно или сто устройства, претенциите на всяко лечебно заведение ще бъдат основателни“, допълни той.
Д-р Болтаджиев коментира, че разпоредбата за отпечатъците е поредният нормативен акт на бившия здравен министър Петър Москов, който отпада в съда. Наскоро това се случи и с наредбата за критериите и реда за избор на болници, с които НЗОК сключва договори, както и с Наредбата за удовлетвореност на пациентите, припомни той. „Поредица от безумни административни актове продължават да падат. Пръстовият автентификатор е най-знаков, защото касаеше както лечебните заведения, така и лекарите и пациентите. Той поставяше в унизително положение както пациентите, така и персонала в лечебните заведения“, коментира председателят на НСЧБ.
Подобно мнение изрази и председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев. „Крайно време беше по въпроса с идентификатора да се произнесат и магистратите. За нас всичко беше ясно, въпросът беше да се покаже, че сме прави в иска, който заведохме срещу държавата. С други думи само мога да кажа „Ашколсун, евала – най-накрая се случи“, коментира той.
Д-р Тотев също посочи, че ще бъде обмислен вариантът за търсене на компенсации. „Ще решим в самото сдружение какво да предприемем. Целта все пак не е търсене на реваншизъм, но може да се реши и подобно нещо. На практика за всички нас това доведе до сериозни разходи, свързани не само със закупуване на устройствата, но и със самата организация на процеса“, посочи д-р Тотев. Той допълни, че самите устройства не са работили изрядно и отбеляза, че единият от двата четеца в болницата в Чирпан, която оглавява, се е повредил едва месец след купуването му. От фирмата, която осигурява гаранционното обслужване, обяснили, че устройството трябва да бъде поправено във Франция, откъдето е закупено, но в същото време не предоставили друго. Така лечебното заведение е било принудено или да закупи за своя сметка още един четец, или да работи с наличния, което и направило.
Припомняме, за възможността за търсене на обезщетения съобщиха от самата НЗОК преди месеци. „При този изход на делото (отмяната на пръстовата автентфикация – б.р.) следва да се отбележи, че за изпълнителите на болнична медицинска помощ ще възникне право да претендират обезщетения за вреди“, се посочваше в становище на фонда, подписано от управителя д-р Глинка Комитов. Болниците могат да претендират за вреди, следствие на разходите за закупуване на устройства за генериране на кода, трудови възнаграждения за назначен допълнителен персонал и други свързани с въвеждането на системата харчове, обясниха от касата.
В средата на февруари от Министерство на здравеопазването съобщиха и колко точно е струвала новата система - софтуерът за обезпечаване на системата с пръстова автентификация е струвал на болничния сектор над 4 милиона лева, а на НЗОК - 477 000 лева.