С 229 гласа „за“, 28 „против“ и 7 „въздържал се“ 67-ят извънреден събор на Българският лекарски съюз даде мандат днес за подписване на Националния рамков договор 2018. „Мандатът се дава при параметрите, които са постигнати в преговорния процес с НЗОК – финансови и текстови. С други думи това са 1,824 млрд. лева в болнична помощ, 214,3 млн. лв. в първичната извънблнична помощ и 229, 3 млн. лв. в специализираната извънболнична помощ“, каза председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев пред медиите сред края на събора.
„НЗОК прие 80% от нашите предложения в текстовата част в рамковия договор за 2018 г. Ако трябва да бъда честен – ние приехме по-малко техни предложения. По отношение на финансовата част, нещата бяха ясни още от есента. Там цифрата е фиксирана точно колко трябва да бъде бюджета за здравеопазването и съответно – за болнична помощ. Цифрите са удовлетворителни, а увеличението е доста повече в сравнение с предишните години“, каза зам. председателят на БЛС проф. Огнян Хаджийски.
Той подчерта, че за първи път има увеличение на клинични пътеки и то във всички специалности. По-голямата част от клинични пътеки, по които работят и общинските болници, са увеличени – пулмология, акушерство и гинекология, раждания, педиатрия, неврология и др. Повишение има в пътеките за рехабилитация и долекуване.
„Голям проблем бяха в началото разминаванията ни с касата по отношение на обема дейност. НЗОК предложи броят на пациентите да се увеличи с четвърт милион. При това положение не биха могли да се увеличат цените на пътеките и стигнахме до компромисния вариант увеличението да бъде 105-110 000 болни повече, което е и много по-реално. Лично за мен този рамков договор е определено добър“, каза още проф. Хаджийски.
„С идеята за увеличението на клиничните пътеки и броят лица, които ще преминат през болница, ние се опитваме да затворим мръсния термин „надлимитна дейност“. Аз съм умерен оптимист във всичко. От 50 години съм в здравеопазването и съм видял много неща, а на гърба ми са тежали много административни задължения освен лечебните. Знам какво е да седнеш от другата страна на бюро“, допълни още проф. Хаджийски.
Значително завишени параметри са постигнати и в извънболничната помощ. „Трябва да кажа, че трудно вървяха преговорите в тази част“, каза пред журналисти зам.-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова.
„Постигнати са по-големи обеми, които практически да бъдат насочени към тези пациенти, които имат хронично социалнозначими заболявания като диабета и сърдечно-съдовите заболявания. По-голям е броят на жените, които ще могат да направят ежегодно преглед при акушер-гинеколог с цитонамазка. В миналия рамков договор бяха посочени само жените на 30 години, сега отворихме блендата и е между 30-40-годишна възраст. Това се отрази както в броя направления, така и в броя прегледи, които ще бъдат направени. Така че би следвало да внесе едно спокойствие в извънболничната помощ. Разбира се, че този обеме не е достатъчен, защото са нужни още направления за острите състояния, но все пак е стъпка напред“, поясни д-р Павлова.
Тя допълни, че един от големите успехи на преговарящия екип на БЛС е, че е бил приет електронния обмен на информация между изпълнителите на медицинска помощ и Здравната каса, което ще спести много време на лекарите. „Не на последно място искам да кажа и какво се случва с цените. Разбира се, че във всеки договор не можем да постигнем всичко, което искаме, тъй като по отношение на парите, ние сме в една бюджетна рамка„ 14 млн. лева са общо средствата, които са отделени за общопрактикуващите лекари. Бяха заложени 7 млн., но с нашето настояване, с много преговори, с много натиск гарантирано са разпределени още 7 млн. лв. от резерва. С това постигнахме увеличение на парите не само за дейности, но и за капитация и един нов вторичен профилактичен преглед на цена 9 лева. С това се гарантира увеличение за лекарските практики средно с 350 лв. на месец“, каза още д-р Павлова.
В СИМП увеличението е 10 млн. лева, с които е постигнато увеличение на първичния преглед от 1 лв. В клиничните лаборатории също са предвидени по-големи обеми, необходими за първичната профилактична и диспансерна дейност на общопрактикуващите лекари.
„Благодарене на конструктивни преговори, колективна и последователна работа със съсловието, БЛС успя да договори параметри в здравния сектор, които не са променяни от много години. Всичко, за което БЛС се е борил, цели максимално улесняване и удовлетворяване работата на заетите в сектора колеги. Не на последно място, тазгодишните постигнати резултати в разпределението на средства, ще повишат качеството на медицинската услуга и адекватно ще отговорят на потребностите на пациентите“, коментира още д-р Венцислав Грозев.
Във връзка със създалото се напрежение в сектора и намесата на министърът на финансите Владислав Горанов в преговорния процес за НРД 2018 г., БЛС прие официална декларация на 67-ия Събор на съсловието, подготвена от РЛК Пловдив, съобщиха от Лекарския съюз. Текстът на документа гласи, че здравето на пациентите, лекувани на територията на Република България, не може да бъде рискувано с фискални цели (Декларацията можете да видите тук).
Следващата седмица предстои официалното подписване на НРД 2018 г., като независимо от трусовете в сектора, БЛС се надява за стриктно спазване на договорените параметри и ще отстоява гласът на съсловието.
Делегатите на събора решиха още след провеждането на редовното отчетно-изборно събрание на БЛС през юни месец, да се състои нов извънреден събор, който ще е посветен изцяло на остойностяването на лекарския труд.
Лекарите решават дали ще подпишат НРД 2018
24.02.2018 09:05:19БЛС категорични: Опасност за Националния рамков договор не съществува
23.02.2018 15:50:42 Полина ТодороваБЛС: Призивът на Горанов за неподписване на НРД е противоконституционен
23.02.2018 09:59:41