!
Петък, 29 Март 2024
19
дек
 

8 души опитват да се самоубият на ден у нас, а всеки десети опит е успешен

Хората искат да отнемат живота си най-често заради конфликти в семейството и депресия, показват данни на НЦОЗА за 2015-а

Понеделник, 19 Декември 2016 | 15:08:25 Надежда Ненова


В България всеки ден се извършват най-малко 8 опита за самоубийство, а всеки десети опит е успешен. Това съобщи

В България всеки ден се извършват най-малко 8 опита за самоубийство, а всеки десети опит е успешен. Това съобщи директорът на Националният център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) доц. Христо Хинков на прескоференция днес.

„Ние се опитваме да оборим мита, че безпаричието и социалните проблеми водят до бум на самоубийствата. Нашите данни категорично показват, че личните, семейните, емоционалните проблеми са много по-често срещана причина за опит за самоубийство. Преди няколко години има вълна от самозапалвания. Още тогава се опитахме да покажем, че говорим за 8-10-15 драстични случая, но те са на фона на 800 осъществени самоубийства всяка година“, каза доц. Хинков.

Всеки втори опит за самоубийство в България е свързан с конфликти в семейството. Причината при 43% от хората, опитали да сложат край на живота си, са проблемите в най-близкото им обкръжение. Сред главните конфликти най-чести са тези между съпрузите и с родителите, следвани от тези с децата и роднини. Втората по честота причина за самоубийствените опити са психичните разстройства (12% от регистрираните случаи), следвани от несподелена любов (8%) и тежко телесно страдание (7%). Финансовите проблеми са на шесто място (4%), а заради загуба на работа на живота си посягат 1–2% от всички, опитали да се самоубият.

Според социалния статус най-често опитват да се самоубият безработните, следвани от пенсионерите и работещите.

Смъртността от самоубийства представлява 0,6% от общата смъртност за миналата година.

Мъжете умират 3 пъти по-често, отколкото жените, въпреки че жените правят повече опити. Най-висока е смъртността в Североизточния регион на България – 12 умирания на 100 000 население. Най-ниска е в Северозападния регион – 6 умирания на 100 000 население.

Чрез проекта „Подобрени услуги за психично здраве” на НЦОЗА, подкрепен от Норвежкия финансов механизъм и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство, от центъра целят да ограничат опитите за самоубийства в България с 10%. Според психиатъра Захари Зарков това ще се постигне чрез повишаване на знанието в обществото за тревожността и депресията, които са в основата на извършените опити за самоубийство, както и чрез обучение на личните лекари. „Хора, имащи намерение, търсят личния си лекар две седмици преди опита. Досега не по-малко от 2000 общопрактикуващи лекари са обучени по-бързо и адекватно да разпознават тревожност и депресията при пациентите си в двете фази на обучението - дистанционно и семинарно“, каза д-р Зарков.

Предстои да бъдат обучени експерти от Районните здравни центрове на МЗ, които да работят в училищата по темите депресия, тревожност, агресия и автоагресия. От началото на 2017 г. ще заработи онлайн платформа за данните за самоубийствените действия. Чрез нея ще се събира и анализира по-пълна и достоверна информация. В ход е ново епидемиологично проучване на честите психични разстройства в България (Епибул 2), което трябва да покаже тенденцията при разпространение на депресията и тревожността. „Депресията е широко разпространено заболяване. Тенденцията в световен мащаб е за повишаване. Засега обаче не можем да кажем какви са тенденциите у нас, защото няма с какво да сравним. Едва когато приключим с изследването, ще можем да сравним с данните от Епибул 1, проведено през 2003-2007 г., и да направим изводи. Резултатите най-вероятно ще са готови през април месец следващата година“, каза д-р Румяна Динолова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3Par


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...