!
Петък, 26 Април 2024
17
март
 

Чакащият за трансплантация мъж от Пещера никога не е преотстъпвал реда си на дете

Нека хората не остават с впечатлението за злоупотреби, призоваха от ИАТ

Петък, 17 Март 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Ахмед Моллов от Пещера, за когото бе съобщено, че

Ахмед Моллов от Пещера, за когото бе съобщено, че е преотстъпил реда си за трансплантация на 14-годишно момче, никога не е бил търсен за присаждане на бъбрек у нас. Той е включен в списъка на чакащите за трансплантация, но не е получавал ред за такава. Момчето, за което бе съобщено, че е трансплантирано чрез неговия жест, също не съществува. Това стана ясно от информация на Изпълнителната агенция по трансплантации, разпространена до медиите дни след като случаят на Молов стана обществено достояние и бе организирана кампания, чрез която да се съберат средства за неговата трансплантация в Турция.

„Проверка в служебния регистър на Изпълнителната агенция по трансплантация показа, че Ахмед Моллов не е получавал ред за трансплантация на бъбрек. Освен това, в ИАТ не бяха открити данни за извършена трансплантация на 14-годишно дете през цитирания в медиите период“, заявиха от ресорната агенция. От там допълниха, че той е бил включен в листата на чакащите за бъбречна трансплантация на 25.01.2011 г., но до момента няма информация да е бил сред извиканите потенциални реципиенти, съвместими с донора, при реализираните донорски ситуации. Не е извършвана и трансплантация на 14-годишно дете, за която Ахмед Моллов да е отстъпвал реда си. Това няма и как да се случи, защото децата под 18 години винаги са с предимство при нужда от трансплантации, разясниха от ИАТ.

На брифинг изпълнителният директор на ИАТ д-р Марияна Симеонова обясни, че мъжът действително е в тежко състояние и се нуждае от трансплантация. „За съжаление обаче досега не му се е случвало нито веднъж да бъде съвместим с починал човек“, обясни тя. Д-р Симеонова информира, че водещ критерий в реда за трансплантация е спешността, определяна въз основа на строг алгоритъм. Подобна спешност при чакащи за бъбрек се случва по-рядко, отколкото в сравнение например с пациенти, чакащи за сърце. При всички случаи обаче децата са с предимство. „Ако има спешни два случая – детето ще е с предимство“, подчерта тя. Това на практика означава, че няма как възрастен да отстъпи реда си, защото така или иначе детето ще е преди него.

Д-р Симеонова припомни, че бъбречни трансплантации от жив донор се извършват и у нас. В ИАТ обаче не е постъпвала информация за предварителна подготовка на предстояща подобна трансплантация на Моллов. По повод твърденията, че той ще се трансплантира в Турция, защото е с различна кръвна група от тази на съпругата му, която поиска да стане донор, д-р Симеонова разясни, че действително подобна операция все още не се извършва у нас. Българската страна обаче би могла да заплати подобна интервенция в страни от ЕС. „Може би ако се беше обадил при нас, щяхме да му обясним, че той има право държавата да му заплати трансплантацията в страна от ЕС“, отбеляза тя.

От думите на д-р Симеонова стана още ясно, че информационната системата на ИАТ е била засегната от вирус, което е забавило и подаването на информацията по случая към медиите. В тази връзка тя апелира случаят да не се превръща в повод за разрушаване на доверието към акта на донорство и трансплантациите у нас и увери, че контролът и редът при тези случаи е изключително строг. „Нека хората не остават с впечатлението за злоупотреби, човекът действително е болен. Може би някой го е посъветвал грешно. Този случай не е практика, а изключение“, категорична бе тя. „Не ми се иска да спре това добро, което се случва, когато някой има нужда. Ще е жалко, ако има шанс за някой и хората спрат да помагат. Все си представям дете, което има нужда“,  допълни директорът на ИАТ.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
9c*s


Всичко за коронавируса
Още новини
Предлагат актуализирано фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология
26.04.2024 10:59:42

Предлагат актуализирано фармако-терапевтично ръководство по медицинска онкология

Стартира общественото обсъждане на проекта на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 11 о ...

Д-р Стоянов: Нужни са 2-3 министерски мандата, за да може системата да се успокои
26.04.2024 10:16:36

Д-р Стоянов: Нужни са 2-3 министерски мандата, за да може системата да се успокои

Системата на здравеопазването е една от най-консервативните. Неминуемо е всички промени, бури и к ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...