!
Вторник, 16 Април 2024
28
май
3
 

Условията в КАИЛ в УМБАЛ „Свети Георги“ – на световно ниво

Инвестиции за 7 млн. лева обновиха лечебното заведение

Понеделник, 28 Май 2018 | 15:30:37
3

Резултатите от мащабен проект, свързан с обновяването на клиники в Университетската болница „Св. Георги“ в Пловдив, бе представен днес. По-рано министър-председателят Бойко Борисов

Резултатите от мащабен проект, свързан с обновяването на клиники в Университетската болница „Св. Георги“ в Пловдив, бе представен днес.

По-рано министър-председателят Бойко Борисов посети най-голямата държавна болница в страната – УМБАЛ „Свети Георги“ Пловдив, за официалното откриване на изцяло обновената Клиника по анестезиология и интензивно лечение, пребазираната  Клиника по нервни болести и обновените асансьорни уредби в Хирургичния блок, База 2 на лечебното заведение на бул. „Пещерско шосе“ №66.

Общата стойност на направените инвестиции е почти 7 млн. лева, от които 3,75 млн. лв. е държавната капиталова субсидия, а останалата част от сумата е осигурена от собствени средства на болницата, обяви изпълнителният директор на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. д-р Карен Джамбазов.

Проектът за обновяване на 18 асансьорни уредби в Хирургичния блок е на стойност 2 718 518 лв., от които 1,5 млн. лв. са предоставени от републиканския бюджет чрез бюджета на МЗ, поясняват от лечебното заведение. От там поясняват, че останалите средства, необходими за финансиране на цялата инвестиция  - 1 218 518 лв.,  се осигуряват поетапно от собствените приходи на лечебното заведение.

Новите асансьори отговарят на всички съвременни изисквания и имат висока степен на сигурност. Те са синхронизирани така, че да могат да поемат ежедневното превозване на близо 5 500 души – такъв е потокът от пациенти, техни придружители и служители на лечебното заведение. В момента работят 13 нови асансьора, очаква се до няколко месеца да са готови и останалите, допълват от болницата.

Ремонтът бе наложителен предвид факта, че старите асаньори са въведени в експлоатация в периода 1985 – 1987 г., когато е построен и Хирургичният блок, т.е. са на повече от 30 години. Поради естеството на болничния комплекс, който се отличава с денонощен режим на работа, асансьорните уредби се използват денонощно без прекъсване. Сградата е 13-етажна и в нея се помещават 25 клиники и отделения, сред които и Спешно приемно отделение.

От болницата допълват, че проектът за преустройството, техническото обновяване и модернизацията на Клиниката по анестезиология и интензивно лечение включва строително-ремонтни дейности и доставки на медицинско оборудване и специално обзавеждане. Стойността на инвестицията в СМР е 2 886 823 лв. От бюджета на МЗ са предоставени капиталови средства в размер на 2 250 000 лв. Останалите средства, необходими за финансиране на строителството 638 хил. лв., както и средствата за осигуряване на всички доставки на специализирано оборудване и обзавеждане (342 хил. лв.) се осигуряват поетапно от собствените приходи на лечебното заведение. Общо инвестициите в доставки и строителство възлизат на 3 230 000 лв. 

Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената по рода си като капацитет и възможности диагностично-лечебна структура за осигуряване на интензивно лечение в Южен Централен район при спешни и други тежки остри състояния, отбелязват от лечебното заведение. КАИЛ разполага с 22 специализирани легла за интензивно лечение, но материално-техническата й база беше изключително остаряла и не отговаряше на съвременните изисквания за технология и оборудване в областта на интензивното лечение и спешната реанимация. Извършеното цялостно обновяване значително подобри условията за провеждане на лечебния процес и в частност на т. нар. персонализирана медицина, обясни д-р Костадин Чифлигаров от КАИЛ на УМБАЛ „Свети Георги“.

В момента условията в КАИЛ не се различават от тези в най-модерните интензивни клиники и отделения по света, стана ясно днес по време на посещението на премиера Борисов.

Преди пребазирането на Клиниката по нервни болести тя се помещаваше в една от най-старите сгради на лечебното заведение в База 1 на болницата на бул. „Васил Априлов“ №15А, в съседство с Клиниката по психиатрия. Материално-техническата база беше изключително остаряла и рушаща се, което налагаше големи инвестиции. Същевременно с това в клиниката се приемат и лекуват болните с остри мозъчни инсулти, поясняват от болницата. Болничните звена, с които Клиниката по нервни болести трябва да е в постоянно взаимодействие в хода на диагностиката и обслужването на тежки инсулти, се намират в другата база – База 2,  която е отдалечена на километри. Липсата на възможности за бърза комуникация и взаимодействие между болничните звена беше пречка пред ефективната медицинска помощ, особено за случаите на остри мозъчни инсулти. 

В момента Клиниката по нервни болести е разположена на 4-и и 5-и етаж в База 2 – Хирургичния блок, където са останалите звена, с които трябва да комуникира: Спешно приемно отделение, КАИЛ, Образна диагностика, Неврохирургия, Инвазивна кардиология.

Инвестицията в пребазирането включва строителство и оборудване на стойност над 538 хил. лв., като строителните работи възлизат на близо 396 хил. лв, а доставките на специализирано оборудване и ново обзавеждане – около 142 хил. лв. В резултат на извършените архитектурни и строителни работи на 4-ия етаж в сградата на Хирургичния блок е създадено специализирано Отделение за лечение на остри инсулти с 8 болнични легла и Сектор за интензивно наблюдение  и лечение на болни в критични неврологични състояния с 5 болнични легла. Следващият етаж е зает от Отделението по обща неврология с 12 болнични стаи, всяка с по 2 легла.

С пребазирането, болничните структури по нервни болести, КАИЛ, образна диагностика, неврохирургия и инвазивна кардиология получиха възможности за ефективно взаимодействие, а Клиниката по нервни болести – възможност за бърза комуникация със Спешно отделение, допълват от университетската болница. От там посочват, че новите условия са предпоставка в близко бъдеще да се създаде Високотехнологичен мозъчносъдов център, единствен не само за Пловдив, но и за целия Южен Централен район.

В момента подобни действащи центрове има в София и Варна.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HPUT

Гост 28.12.2019 06:43:25

Няма

Гост 28.05.2018 19:26:20

Големи -Големи както във Варна

Гост 28.05.2018 17:42:09

А заплатките,заплатките как са?


Всичко за коронавируса
Още новини
Пловдив: Около 90% от приходите на общинските лечебни заведения отиват за заплати
16.04.2024 13:18:22

Пловдив: Около 90% от приходите на общинските лечебни заведения отиват за заплати

„Около 90% от приходите на общинските лечебни заведения отиват за плащане на заплати“ ...

Сдружение „Зачатие“ отбелязва 20-годишен юбилей
16.04.2024 12:30:27

Сдружение „Зачатие“ отбелязва 20-годишен юбилей

Сдружение „Зачатие“, първата независима и изцяло доброволческа организация на хората ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...