!
Петък, 19 Април 2024
26
авг
 

УНГ-хирурзи използваха за първи път навигационна система при операция на средното ухо

Eндоскопската интервенция позволява много по-щадящо оперативно лечение при отстраняване на тумори и холистеатоми

Петък, 26 Август 2016 | 15:08:25


Клиниката по Уши-нос-гърло на старозагорската Болница „Тракия“ извърши първата в България операция на

Клиниката по Уши-нос-гърло на старозагорската Болница „Тракия“ извърши първата в България операция на средното ухо при лечение на холестеатом с помощта на специализирана навигационна система, съобщиха от лечебното заведение.

Холестеатомът е агресивно заболяване на средното ухо, което протича с разрушаване на костта, обясни водещият хирург и началник на УНГ-клиниката в Болница „Тракия“ доц. д-р Петър Руев, дм. Операцията, извършена в началото на август, е с много добър ранен постоперативен резултат. По време на хирургичната интервенция се оказва, че холестеатомът е значително по-разпространен, отколкото се визуализира на компютърно-томографското изследване. Затова се наложило отстраняването му да бъде започнато с ендоскопска техника, но да бъде завършено по конвенционален микроскопски начин. Помощта на ендоскопската система в този случай обаче е била много ценна, защото е позволила заобикалянето на здрави костни структури, които скриват оперативното поле, и които при работа само с оперативен микроскоп се налага да бъдат премахнати. „Това, което ни радва при тази операция е, че успяхме да верифицираме анатомичните структури с помощта на навигационната система, донякъде чисто пробно, но сме убедени, че при трудни случаи, каквито са туморите на средното ухо и на латералната черепна основа, навигационната система ще ни бъде особено полезна“, посочи доц. д-р Петър Руев, дм.

В УНГ клиниката на Болница „Тракия“ вече са планирани още няколко операции на пациенти с нужда от хирургично лечение на средно ухо, при които отново ще бъде използвана ендоскопска хирургия и навигационна система.

Оптическата навигационна система „Щорц“, с каквато в България от 2 години разполага единствено УНГ-клиниката на Болница „Тракия“, се характеризира с много голяма точност. Досега системата се използваше от екипа на доц. д-р Руев най-вече за ендоназална синусхирургия. През последните години тенденцията в световен мащаб е ендоскопски техники да се използват и при хирургия на средното ухо. „До този момент сме използвали ендоскопска хирургия на средно ухо само при вторични операции след конвенционално лечение на холестеатом. Тоест – при пациенти, които вече са били оперирани и при които след 18 месеца се налага да се проведе операция за повторен оглед. Ендоскопската методика е много по-щадяща, по-минимално инвазивна, нанася значително по-малка оперативна травма. Ендоскопа позволява на хирурзите да виждат „зад ъгъла“, докато с операционния микроскоп те могат „да гледат“ само напред, но пък имат представа за дълбочината на оперативното поле.

Използването на навигационна система за хирургия на средното ухо не е толкова разпространено, тъй като фиксирането на оптическите устройства към черепа трябва да ги доближи максимално до оперативното поле, но без да го закриват.

Освен всичко друго навигационната система „Щорц“ в операционната на Болница „Тракия“ е обновена с най-новия софтуер, който позволява по време на операцията да се избере допълнителна точка на верификация. Така се увеличава и точността на навигацията в дълбочина. Така навигационната система би намерила полезно приложение и при лечение на тумори в средното ухо и основата на черепа, смята доц. д-р Руев, а ендоскопската хирургия на средното ухо би имала по-широко приложение при всички процеси, които засягат кухината на средното ухо и не са разпространени към кухината на мастоидния израстък. Тоест, когато патологичният процес е концентриран в областта на тъпанчето или в областта на слуховите костици.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
UTuV


Всичко за коронавируса
Още новини
Безплатното лечение за децата с редки болести, навършващи пълнолетие, вече е факт
19.04.2024 11:43:10

Безплатното лечение за децата с редки болести, навършващи пълнолетие, вече е факт

Променените текстове в Закона за здравето, според които лечението на децата с редки болести ще ос ...

Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания
19.04.2024 10:59:50

Доц. Трайков: Безплатна трябва да бъде комбинираната терапия на сърдечносъдовите заболявания

„Новото предизвикателство пред Дружеството на кардиолозите сега е промоцията на сърдечносъд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...