!
Вторник, 23 Април 2024
02
апр
 

Студентка от МУ-Пловдив на финал в научния конкурс "Лаборатория за слава"

Понеделник, 02 Април 2018 | 09:49:21


Нов метод за лечение на рак с нуклеинови киселини осигури на второкурсничката Петя Конакчиева от Медицински университет - Пловдив участие на финалите на „Лаборатория за слава FameLab”, съобщават от висшето учебно заведение. Конкурсъ

Нов метод за лечение на рак с нуклеинови киселини осигури на второкурсничката Петя Конакчиева от Медицински университет - Пловдив участие на финалите на „Лаборатория за слава FameLab”, съобщават от висшето учебно заведение.

Конкурсът, организиран от Британския съвет и МОН, търси млади учени, които говорят вдъхновяващо и разбираемо за науката. Според регламента те имат само 3 минути време, за да представят избраната от тях тема.

Създаден от Челтнъмския фестивал на науката в Обединеното кралство, конкурсът вече 12-а година събира млади учени от цял свят, а България участва от самото му начало. Четирима пловдивски студенти се явиха на кастинга за националния кръг, като най-активно бе участието на бъдещи лекари от Медицинския университет в Града под тепетата.

„Ракът е едно от най-смъртоносните заболявания на XXI век и интересува всички хора по света. Въпреки усилията смъртността не е намаляла особено, дори в развитите страни. Различните ракови лечения включват оперативна намеса, лъчетерапия, химиотерапия, хормонална терапия, както и терапия с природни продукти. Въпросът, който всички си задават, е: „Има ли лек за рака? Може ли въобще да съществува?". И тук се намесват молекулярната биология и медицина", обяснява своя избор на тема Петя Конакчиева.

Към темата Петя се насочва, когато в края на I курс получава задание по биология. Така се оказва и в университетската лаборатория, където се работи по метода с нуклеинови киселини. Догодина ще кандидатства за участие в стажантска програма в Кеймбридж.

„Нуклеиновите киселини биват два типа – ДНК и РНК, които пазят и предават наследствената информация и извършват синтезата на белтъците в тялото. Преди само около 2 – 3 десетилетия се откриват вид малки РНК, които първо са сметнати за безполезен продукт на клетъчния метаболизъм, но се оказва, че регулират кои белтъци да се синтезират и кои не. Именно на тази функция се дължи равновесието в човешкия организъм. Ако разберем кой тип миРНК потискат всеки познат рак – белодробен, на гърдата, на простата, кожен, можем по изкуствен начин да увеличим количеството миРНК при конкретния болен, докато всички ракови клетки в организма му не загинат. За да стане лечението още по-ефективно, може по изкуствен начин да се намали количеството на „раковите" типове миРНК в организма. В основата на това стои терапията с нуклеинови киселини. За да се внесат в организма, те се прикрепват към вируси. Това теоретично означава, че ракът е напълно лечим и дори вече начинът е открит", обяснява Петя.

Атрактивните теми на пловдивските състезатели накараха журито да прати и четиримата младежи в майсторски клас по комуникация на науката през април. Сред тях е и второкурсничката Петя Конакчиева.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
W5cs


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...