!
Четвъртък, 25 Април 2024
24
апр
 

Спешни мерки за психиатрията у нас поискаха специалисти

Секторът е в клинична смърт

Вторник, 24 Април 2018 | 15:46:51 Полина Тодорова


Психиатрията в България се намира в клинична смърт. Това обявиха представители на Асоциацията на експертите по психично здраве и Асоциацията на семействата за партньорство в психиатрията на пресконференция на тема „Психиатрията – изоста

Психиатрията в България се намира в клинична смърт. Това обявиха представители на Асоциацията на експертите по психично здраве и Асоциацията на семействата за партньорство в психиатрията на пресконференция на тема „Психиатрията – изоставеното дете на българското здравеопазване”.

Според Албена Дробачка от Сдружение за прогресивна и отворена комуникация България изостава драматично в областта на психичното здраве и грижата за психично болните, което се отразява както на тях самите, така и семейства им. По думите й у нас липсват извънболнични грижи и рехабилитация, които да дадат възможност на болните да се интегрират и социализират. Тя беше категорична, че са нужни спешни мерки за промяна на системата за психични грижи у нас.

Специалистът по съдебна психиатрия проф. Петър Маринов обърна внимание на финансирането на психичното здраве у нас, като посочи, че за него се заделят едва 2% от общите разходи за лечение. Броят на психиатриите в България е най-нисък на глава от населението сред страните от ЕС, отбеляза още той, като уточни, че в България съществуват 11 държавни психиатрични болници и 12 центрове за психично здраве, които се финансират по коренно различен начин. Проф. Мариов беше категоричен, че без драстично и бързо намиране на мерки нищо в сектора няма да се промени. Той алармира и че броят на специализиращите психиатрия е крайно недостатъчен.

„Психичното здравеопазване в България днес е борба – борба за грижите за болните и борба за оцеляване на професията“, заяви Теменужка Коларова от Асоциацията на семейства за партньорство в психиатрията. Тя изтъкна, че у нас липсват програми и специалисти за комплексно лечение на психично болните и в резултат рехабилитацията и социализацията се прехвърлят като грижи на семейството. Коларова се спря и на липсата на центрове за дневна грижа за хората с такива проблеми и посочи, че всяка община би трябвало да има подобна структура. Според нея е нужна и ревизия на законодателството в посока на ратифицирането на европейските социални норми, които да осигурят социална закрила, достоен и независим живот на хората с психични разстройства.

Повдигнат бе и въпросът за нуждата от промени в трудовото законодателство, свързано с хората с психично здраве. Според представители на асоциациите е нужно за тях да бъде предложена възможност за работни часове вместо работни дни, което ще позволи по-голяма гъвкавост, защото много от тях не биха могли да работят на пълен работен ден. Предложение в тази насока е и промяна на статута на хората с увреждания и за тях да бъде отделен минимален процент от местата за трудоустрояване сред останалите хора с увреждания.

По време на пресконференцията беше прочетено писмо от директора на Държавната психиатрична болница „Св. Иван Рилски“ д-р Цветеслава Гълбова, според която у нас липсват адекватни и модерни условия в грижите за психично болните. „Положеното вече не е драма, а катастрофа“, заявява още д-р Гълъбова. Тя предупреждава и за недостиг на лекари, социални работници и други специалисти, нужни за грижите за психично болните.

Депутатът от ДПС д-р Нигяр Джафер заяви, че средствата, отделяни за сектора, са обидно ниски. Няма страна в ЕС, която да отделя толкова малко и за лечение, и за рехабилитация за гражданите си, независимо от какво боледуват те, посочи тя. Според д-р Джафер освен финансирането е нужно да се промени и отношението на обществото и на институциите към хората с психични проблеми. Тя пое ангажимент да постави тези въпроси пред комисията по здравеопазването, както и да провери защо са се забавили законовите промени, свързани със запрещението на психично болните.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zR3h


Всичко за коронавируса
Още новини
Разпределиха ресорите на зам.-министрите
24.04.2024 17:56:24

Разпределиха ресорите на зам.-министрите

Разпределени са ресорите на заместник-министрите на здравеопазването от екипа на служебния минист ...

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас
24.04.2024 17:29:26 Невена Попова

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас

Официално съобщените случаи на коклюш в страната са 387. Това каза пред журналисти д-р Кремена Па ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...