!
Петък, 29 Март 2024
19
юли
 

Профилактиката и ранната диагноза са ключови фактори за лечението на рака на маточната шийка

Сряда, 19 Юли 2017 | 09:44:14


Предракът и ракът на маточната шийка заемат важно място в областта на онкогинекологичните заболявания. Според Националния раков регистър новозаболелите жени от 2005 до 2017 година непрекъснато се увеличават, като достигат до 1200 годишно. По да

Предракът и ракът на маточната шийка заемат важно място в областта на онкогинекологичните заболявания. Според Националния раков регистър новозаболелите жени от 2005 до 2017 година непрекъснато се увеличават, като достигат до 1200 годишно.

По данни на проф. д-р Стефан Иванов от Катедрата по акушерство и гинекология към МУ-Варна най-засегната е възрастовата група от 40 до 50 години, но с всяка изминала година възрастовият праг рязко намалява. Причина за заболяването в 75% от случите са инфекции, свързани с човешките папиломни вируси, които наброяват повече от 120 типа.

Откривател на вируса, причинител на заболяването, е носителят на Нобелова награда за медицина проф. Харалд Цурхаузен, който дълги години е и председател на Немския институт за изследване на рака (DKFZ) в град Хайделберг. През 2011 г. по покана на ръководството на МУ-Варна той бе гост-лектор в университета и изнесе лекция пред академичната общност на тема „Инфекциозни агенти и връзката им с онкологичните заболявания”.

Друга причина за развитието на болестта са някои генетични фактори на околната среда. „Последни проучвания сочат, че при около 20-30% от жените причината за заболяването не е вирусно обусловена. Времето за превръщане на предрак в рак на маточната шийка се движи от 12 месеца до 10 години“, обяснява проф. Стефан Иванов.

Той посочва още, че сред основните рискови фактори, водещи до появата на рак, са: тютюнопушенето, тъй като потиска локалния имунитет на маточната шийка; инфекциите, обусловени от други микробни агенти (хламидия, трипер, херпес симплекс, трихомонас вагиналис); влиянието на половите хормони, което се проявява при пациентки, които дълго време прилагат противозачатъчни средства; потиснат имунитет; диетични фактори – дефицит на витамин А или бета-каротен.

Специалистът съветва, че най-важното за заболяването е да се открие в предраков стадий, когато то е все още асимптомно. Извършва се т.нар. конизация на маточната шийка, която представлява диагностична и лечебна процедура. Единственият начин то да бъде открито обаче е навременният преглед при специалист. Провеждането на ефективна профилактика има 2 важни предпоставки - наличието на ефективен скрининг (изследователски метод, чиято цел е извършването на предварителен подбор), както и достатъчни познания за рисковите фактори, които могат да се елиминират при адекватна и широкодостъпна информация.

„Трите най-използвани скринингови метода са цитологичен, колпоскопски и биопсичен. Те се съчетават в името на ранната диагностика и лечение на предраковите и раковите заболявания на маточната шийка. Катедрата по акушерство и гинекология на МУ-Варна въведе и метода LBC (течно базирана цитология). Тази технология е най-ефективна и може да се провежда на 3-годишен интервал, като увеличава ефективността на скрининга с 25-30%“ - посочва проф. Иванов.

Лечението, което препоръчва да се провежда проф. Ст. Иванов, е комплексното. То се използва и във водещите световни онкогинекологични клиники. Терапевтичният подход се определя индивидуално за всяка болна от интердисциплинарен екип – онкогинеколог, радиолог, химиотерапевт, патолог и анестезиолог и други специалисти в зависимост от стадия на заболяването, хистологичната характеристика на тумора, възрастта, общото състояние и придружаващите заболявания. Хирургичният и лъчетерапевтичният метод, самостоятелно или в комбинация, са основни в лечението на рака на маточната шийка. Въвеждането на профилактика и превенция се осъществява с помощта на две ваксини, които се прилагат масово – Silgard (Gardasil) и Cervarix. През последните години в Австралия, САЩ и Западна Европа съществува тенденция да се ваксинират и момчетата. Целта на въвеждането на ваксинацията е да се внесе коренен прелом в предотвратяване на това заболяване.

МУ-Варна и неговите клинични структури, сред които СБАГАЛ-Варна и УМБАЛ „Св. Марина“, имат амбицията да се превърнат в  специализиран модерен център за диагностика и лечение на предрака и рака на маточната шийка, разполагащ с широк набор от висококачествена апаратура и отлични специалисти. Чрез профилактиката и превенцията развитият индустриален свят се стреми да открива рано и лекува почти в 100% това коварно онкогинекологично заболяване.

Визитка

Проф. д-р Стефан Иванов завършва медицина във ВМИ-Варна през 1982 г., след което придобива специализации по  акушерство и гинекология (1987 г.) и онкогинекология (1994 г.). Заема длъжностите ординатор, асистент и научен сътрудник 1-ва степен, работи като хабилитиран доцент към Катедрата по АГ - МУ-Варна, бил е и два мандата ръководител на катедрата. Специализирал е в Русия, САЩ, Германия и Австралия при проф. Невил Хакер. Има 132 публикации, 89 доклада, 32 постера и над 40 участия в научни конгреси и форуми у нас и чужбина. Член е на Българското дружество по акушерство и гинекология, на Българското онкогинекологично дружество, Европейската асоциация за изследване на рака (EACR), на Европейското общество по гинекологична онкология (ESGO) и др.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
cCx1


Всичко за коронавируса
Още новини
13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.
29.03.2024 17:19:25

13 864 броя направления за ВСМИ повече в сравнение с първите три месеца на 2024 г.

Надзорният съвет на НЗОК утвърди предложеното от директорите на РЗОК индивидуално разпределение н ...

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години
29.03.2024 16:47:45

Над 16 600 деца са родени с финансовата помощ на ЦАР за 15 години

За изминалите 15 години Центърът за асистирана репродукция (ЦАР) към Министерството на здравеопаз ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...