!
Събота, 20 Април 2024
30
юни
 

От печата: Реформата в ТЕЛК, проблемите около касата и БЛС, имунитетът на Марешки

Петък, 30 Юни 2017 | 09:57:17


„Промените при отпускане на нови инвалидни пенсии ще се забавят още две години. Това прогнозира министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на заседанията на парламентарната комисия за взаимодействие с неправителствените орган

„Промените при отпускане на нови инвалидни пенсии ще се забавят още две години. Това прогнозира министърът на труда и социалната политика Бисер Петков по време на заседанията на парламентарната комисия за взаимодействие с неправителствените организации и жалби на гражданите. Според министъра цялостната реформа за освидетелстването на хора с увреждания, на база на което се отпускат и инвалидни пенсии, все още е в начален етап”, пише днес „Монитор”, като уточнява, че до края на годината би трябвало да бъде изработена концепцията за цялостната реформа, а до година-две да се предприемат законодателни промени.

Реформата предвижда промени на два етапа – медицинска експертиза и социална оценка на хората с увреждания, информира още изданието. „Първата част медици ще определят каква е остатъчната степен на работоспособност на пациента, а не, както сега, каква е степента на неработоспособност. След това хората с увреждания ще преминават през социална комисия, която трябва да определи какви социални услуги, като рехабилитация например, може да получат нуждаещите се”, четем още във вестника.

И още: „В случай на инцидент с трудещ се експертите от социалната комисия трябва да решат дали той може да се върне на работното си място или не. В случай че работникът не може да се върне на позицията, която е заемал преди поставянето на диагнозата, той ще получи инвалидна пенсия. Ако обаче болестта не пречи на трудовата му дейност, то тогава служителят няма да се пенсионира предсрочно.”

„24 часа” се спира на предлаганите от НЗОК промени в ЗЗО, както и на въвежданите ограничения, заради които лекарският съюз отказа да подпише анекс към рамковия договор. „Лекарите да изписват възможно най-евтините лекарства сред тези, които касата покрива за дадено заболяване, иска да ги задължи НЗОК с промени в Закона за здравното осигуряване. Липсват обаче текстове за санкции, ако това не се спазва. Причината - няма как да се налага на лекарите да предписват едно и също лекарство на различни пациенти, тъй като може да има различен ефект върху тях.

Другата заложена мярка е централизирано договаряне на онколекарствата в болниците”, пише изданието.

„Лекари съзряха и опити на касата да наложи нови лимити на болниците. „В анекса към Националния рамков договор, предоставени за подписване на управителите на болнични заведения, има понятия, чието тълкуване определено води към въвеждане на лимит на дейности, и то в т.нар. Приложение 1, където са ражданията, интензивните грижи и лекарствата за онкоболни”, обясни шефът на Българския лекарски съюз Венцислав Грозев пред bTV. Според съсловната организация така НЗОК ще се опита да ограничи плащанията за дейности, които досега бяха абсолютно безлимитни - химиотерапия, медицински изделия, интензивни грижи и раждания.

Според касата това не били точно лимити, а прогнозни бюджети за тези дейности. След проверка дали реално са извършени, клиниките щели да си получат парите”, допълва вестникът.

„Земя” пък  се спира на гостуването на зам.-председателя на лекарския съюз д-р Галинка Павлова в БНТ. „Когато стартира здравната реформа, общопрактикуващите лекари бяха 5341. Днес те са с 800 по-малко”, заяви в студиото на предаването „Денят започва” по БНТ д-р Галинка Павлова, зам.-председател на Българския лекарски съюз. Тя алармира, че здравеопазването е пред кадрови колапс и посочи: „В труднодостъпните населени места, където пациентите не виждат лекар, където лекар за тях е лукс, той е вече като екзотика. Отразява се в районните здравни инспекции. Цели отдели от Варна напускат работа поради ниското заплащане, т. е. няма желаещи да работят в системата на здравеопазването”, разкри още д-р Павлова и добави, че ситуацията при специалистите е същата – „лекари с по две специалности мигрират, защото там има друго отношение на обществото към лекаря, там неговият труд е уважаван”, пише изданието.

„Телеграф” отразява последните събития около Веселин Марешки. „Лидерът на „Воля” Веселин Марешки се отказа от депутатския си имунитет заради искане на главния прокурор Сотир Цацаров да бъде разследван за натиск и изнудване на собственици на аптеки, съобщи вчера шефът на парламента Димитър Главчев. От депутатската си защита се е отказала и народната представителка от „Воля” Кръстина Таскова, която заедно с колегата й от групата на „Воля” Пламен Христов са разследвани за това, че са помагали на Марешки в престъплението”, четем в ежедневника. „Христов също даде да се разбере, че ще се откаже от имунитета си”, допълва изданието и уточнява: „Лидерът на „Воля” остава без имунитет за втори път, след като се отказа от него и заради разследване за заплаха и побой.”



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
E175


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...