!
Четвъртък, 28 Март 2024
26
апр
 

От печата: Какви промени са нужни в сектора

Сряда, 26 Април 2017 | 15:08:25


„Ако едно правителство иска да направи съществени положителни промени, то трябва да ги направи още п

„Ако едно правителство иска да направи съществени положителни промени, то трябва да ги направи още първите 6 месеца от съществуването си. Пропусне ли се тази възможност, реформите обикновено не се реализират.“ Това пише „24 часа“ днес в публикация, в която авторът представя своите виждания какво трябва да се направи във всеки сектор за този период. „Наближават следващи избори и правителството започва да се страхува да не засегне нечий интерес, да не стане гаф. А и пропуските за всяка реформа винаги могат да се обосноват с грешки или бездействие на предишния кабинет“, посочва авторът. Ето и идеите му по отношение на здравеопазването:

„Крайно време е да спрем да се лъжем, че здравната каса е нещо различно от държавен орган. Съчетанието от болници търговски дружества и държавен орган, който им плаща, води до фрапиращо източване на здравната каса и очевидно ненормално разпределение на парите между болниците“, пише изданието.

„Оказа се, че само от пералните услуги в „Пирогов“ могат да се спестят 350 хил. лв. годишно. А „Пирогов“ е една от най-недофинансираните болници за тежката работа там. Крайно време е най-после да се въведат 3 отговарящи на високи изисквания по немски образец частни здравни каси на мястото на държавната. Да видим тогава как те ще се оставят да ги точат. И кога, вместо да се говори от години за тях, най-после ще се въведат електронната здравна карта, електронното здравно досие и електронната рецепта. Има готов софтуер в сума ти държави, който лесно може да се адаптира“, смята авторът.

В интервю за „Труд“ пък шефът на „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев представя своите виждания по темата. „Трябва да има консенсус и всички да се разберат в каква посока ще върви здравеопазването - ще има ли демонополизация на касата, или няма да има и ако има, какво следва от това. Ще има ли остойностяване на дейността в болничната помощ, остойностяване на услугите, които предлагат лекарите, или няма да има. Трябва да стане ясно ще продължи ли да се финансира здравеопазването по този ненормален за мен начин, който е като да наливаш вода в пясък... Важно е да се каже и дали ще има оценка на качеството, или ще продължаваме да работим, без никой да следи на какво качествено ниво е услугата, която се предлага“, смята лекарят. „В момента здравеопазването е такъв бизнес, че първо, когато го започваш, знаеш, че всичко, което произведеш, ще ти се плати, защото имаш договор с касата. Дори и брак да направиш, и той ще ти се плати. Такъв бизнес няма по света и той не може да остане вечно“, коментира той.

По думите му, правилната форма на финансиране е да се заплаща всичко, което се изработва, т.е. да има такава система, която да оценява какво се изработва, като според него за болничната помощ това са диагностично свързаните групи. „В доболничната помощ трябва да намалее процентът на капитацията, т.е. да плащат на глава, записана при джипито, а трябва да се увеличи процентът на плащане за дейност - за брой диспансеризирани, за прегледани и т.н. Ако се направи това, ще се подобри обслужването на пациентите, защото лекарите ще знаят, че ще могат да си получат парите само за реално свършена дейност“, казва проф. Начев.

„Капитал Daily“ съобщава за нова сделка в лекарствения сектор. „Германският конгломерат в здравеопазването Fresenius може да закупи производителя на лекарства Akorn в сделка, която оценява компанията на повече от 4 млрд. долара, пише Reuters, позовавайки се на свои източници. Разговорите за сделката са за плащане изцяло кеш. От Akorn вече са потвърдили, че има разговори с Fresenius. Евентуалното закупуване на компанията би добавило приходи от 1 млрд. на година към оборота на Fresenius“, четем във вестника.

„Сделката оценява една акция на Akorn на между 33 и 35 долара. В понеделник акциите на Akorn бяха на цена от около 32 долара, като тя се е покачила с над 30% от седми април, когато бяха потвърдени разговорите между двете фирми. Според източниците на Reuters има съвсем малка вероятност сделката да не се случи. Най-вероятно тя ще бъде обявена през следващите дни“, допълва ежедневникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zdbC


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...