!
Петък, 29 Март 2024
24
март
 

Откриха доказателства за отлагане на гадолиний в мозъка след ЯМР

Петък, 24 Март 2017 | 15:08:25


Комитетът за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност към Европейската агенция по лекарстват

Комитетът за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност към Европейската агенция по лекарствата PRAC завърши оценката на гадолиниевите контрастни вещества, използвани в образната диагностика на тялото и препоръча промени, сред които временно прекратяване на разрешенията за употреба на някои от тях, съобщават от ИАЛ.

По време на прегледа са открити доказателства за отлагане на гадолиний в мозъка след провеждане на контрастно усилена магнитно-резонансна образна диагностика (MRI) на тялото, но без да има признаци на увреждане от това. От  PRAC все пак препоръчват временно спиране на разрешенията за употреба на четири гадолиний-съдържащи контрастни вещества от линеен тип. Причината са данни за отлагане на малки количества от съдържащия се в тях гадолиний в мозъка на изследваните болни.  

Препоръчаните за суспендиране контрастни лекарствени продукти са разтвори за венозно приложение, които съдържат:  гадопентенова  к-на  (MAGNEVIST), гадобенова  к-на (MULTIHENCE), гадодиамид (OMNISCAN), гадопентетна к-на (MAGNEVIST) и гадоверсетамид (OPTIMARK) и се прилагат с цел усилване на контраста на изображенията при MRI на тялото. Четирите, препоръчани за суспендиране лекарства принадлежат към групата на линейните представители. Тяхната структура е причина за по-голяма вероятност за освобождаване на гадолиний, който може да се вгради в тъканите на тялото.

По време на оценката са намерени доказателства за натрупване на гадолиний в мозъка, показани в проучвания, които измерват директно гадолиния в мозъчните тъкани и откриват засилен интензитет на сигнала при MRI дори много месеци след последната употреба на контрастно вещество.

Фармацевтичните компании, засегнати от препоръките, имат права да поискат комитета да преразгледа направените оценки. Окончателните препоръки на PRAC ще бъдат изпратени за становище към Комитета за лекарствени продукти в хуманната медицина (СНМР).

Въпреки  че няма данни за симптоми или заболявания, свързани с отлагането на гадолиний в мозъка, експертите са препоръчали ограничителните мерки, подчертавайки, че данните за дългосрочните ефекти на гадолиний върху мозъка са ограничени.  Отлагането на гадолиний в други органи и тъкани е свързано с рядко проявяващи се  нежелани ефекти като кожни плаки и нефрогенна системна фиброза - застрашаващо  живота заболяване при пациенти с бъбречно увреждане. Нещо повече, неклинични лабораторни изследвания демонстрираха, че гадолиний може да има вредно въздействие върху тъканите.

Представителите на макроцикличните гадолиниеви контрастни вещества са по-стабилни и имат много по-малка склонност да освобождават гадолиний.

Гадолиниевите контрастни вещества се използват за усилване на контраста, което е необходимо за подобряване на качеството на изображението при MRI. Контрастно усиленото MRI е метод за изображение, който използва магнитните полета на водните молекули в организма. След инжектиране гадолиният взаимодейства с водните молекули. В резултат на това взаимодействие водните молекули дават по-силен сигнал и така помагат да се получи по-ярко изображение.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ptSQ


Всичко за коронавируса
Още новини
Е-услуга на НЗОК улеснява пациентите да следят статуса на е-протокола си за лекарства
29.03.2024 10:16:26

Е-услуга на НЗОК улеснява пациентите да следят статуса на е-протокола си за лекарства

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) напомня, че здравноосигурените лица (ЗОЛ) могат да с ...

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.
29.03.2024 09:31:50

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.

От днес, 29 март, започва изпълнението на програмата на Националния осигурителен институт (НОИ) з ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...