!
Петък, 19 Април 2024
31
май
 

МУ-Пловдив с уникален тренировъчен център с биороботи

Обучение чрез симулация спира медицинските грешки

Учат стотици млади лекари как да лекуват „виртуално”

Сряда, 31 Май 2017 | 17:58:15 Полина Тодорова


Обучение чрез симулация е един от съвременните начини за ограничаване на допусканите в медицината грешки. Това бе основният извод от представената в БАН лекция на ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Стефан Костянев, който набеляза ползит

Обучение чрез симулация е един от съвременните начини за ограничаване на допусканите в медицината грешки. Това бе основният извод от представената в БАН лекция на ректора на Медицинския университет в Пловдив проф. Стефан Костянев, който набеляза ползите от подобен тип иновативна подготовка на бъдещите лекари в контекста на ограничаването на допусканите медицински грешки. По думите му те вече придобиват мащаба на пандемия и се превръщат в третия „убиец” в света, нареждайки се след сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания. В този смисъл, според него, ролята на обучението по медицина е от ключово значение. „Медицината е обучение за цял живот”, подчерта проф. Костянев, допълвайки, че една от причините за допускане на грешки е липсата на достатъчно знания, умения и практика на лекарите, дължащи се на погрешен подход в обучението им. „Най-важното е, че това са грешки, които могат да бъдат предотвратени”, изтъкна той.

В тази връзка проф. Костянев цитира проучване сред американски университети, според което 78% от нещата, които се преподават там, биха могли да станат част от самата практика чрез симулации. Симулациите са особено полезни в сферата на медицината, която е високо-рискова индустрия, отбеляза той, допълвайки, че симулацията в здравеопазването набира огромна сила и тя може би ще реши голяма част от проблемите в него.

„Медицинските симулатори биха могли да осигурят в реално време пълна имитация на различни процедури и операции”, разясни той, като представи и разкрития в МУ-Пловдив симулационен тренировъчен център. В него се предлага обучение както на студенти, така и на лекари от различни специалности  като хирурзи, ортопеди, кардиолози, гастроентеролози, ревматолози, анестезиолози, токсиколози, АГ-специалисти и други. Центърът, който е уникален за страната ни и за тази част на Европа, разполага с високотехнологични манекени за „моделиране” на симптоми, състояния и заболявания от областта на неврологията, хирургията и други областта на медицината. Чрез т. нар. биороботи могат да бъдат проследени различни физиологични показатели като например сатурация, дихателна дейност, пулс и други. „Цялата спешна медицина може да бъде проиграна и анализирана”, изтъкна той. В центъра има и манекени на бременни жени, с които могат да бъдат упражнени техниките на нормално раждане, както и да бъдат проиграни ситуации на всички видове усложнения в родовия и следродовия период, обясни проф. Костянев. Симулационният център разполага и с манекени на бебета и деца, което също е изключително полезно в обучението както на студентите, така и на младите лекари.

Най-високотехнологичната част от него са симулатори на виртуална реалност, които позволяват на бъдещите лекари да „тренират” практики от миниинвазивната, ендоскопската и лапороскопската хирургия.

Обучението в центъра се радва на огромен интерес от студентите и от младите лекари. То вече е залегнало като част от задължителния курс по обучение на бъдещите педиатри, токсиколози и други техни колеги. Също така всички студенти от ВУЗ-а имат възможност да се записват в индивидуални занимания по конкретни проблеми, обясни в отговор на Zdrave.net директорът на центъра проф. Благой Маринов. Само за три месеца от откриването на центъра са проведени 4 групови обучения – всяко с над 250 участника, допълни той.

Предвижда се и съвместна работа с научните дружества по отделните специалности, като първият общ курс в тази насока ще е с Българското дружество по белодробни болести. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
heZJ


Всичко за коронавируса
Още новини
Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС
19.04.2024 17:21:24

Медицинските кадри, лекарствата и профилактиката във фокуса на съвет на ЕС

„Здравна работна сила“, „Гарантиране на доставките на лекарствени продукти&ldqu ...

Специализантка в УМБАЛ – Пловдив с грамота за „Най-добър клиничен случай“
19.04.2024 16:59:25

Специализантка в УМБАЛ – Пловдив с грамота за „Най-добър клиничен случай“

Специализант в Отделението по ендокринология в УМБАЛ – Пловдив с ръководител д-р Станимира ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...