!
Петък, 29 Март 2024
17
ноем
 

МУ-Пловдив призова за разумна употреба на антибиотиците

Неправилното им използване е довело до появата на резистентни микроорганизми, предупреждават от ВУЗ-а

Петък, 17 Ноември 2017 | 11:59:01


Медицинският университет - Пловдив призовава за разумна употреба на антибиотиците. Апелът на ВУЗ-а е по повод юбилейния 10-ти Европейски ден за разумна употреба на антибиотиците - European Antibiotic Awareness Day (EAAD), който се отбелязва на 18-

Медицинският университет - Пловдив призовава за разумна употреба на антибиотиците. Апелът на ВУЗ-а е по повод юбилейния 10-ти Европейски ден за разумна употреба на антибиотиците - European Antibiotic Awareness Day (EAAD), който се отбелязва на 18-ти ноември от световната общественост. Инициатива е на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията и датира от 2008 г. Тази кампания се провежда и под егидата на СЗО с участието и на САЩ и редица неевропейски страни по целия свят.

„Европейският ден на антибиотиците отново ще бъде кулминацията на Световната седмица за разумна употреба на антибиотиците 13-19 ноември“, посочи ръководителят на Катедра Микробиология и Имунология в МУ-Пловдив проф. д-р Мариана Мурджева.

Откритието и въвеждането на антибиотиците в началото на 20-ти век доведоха до съществено намаляване на броя на смъртните случаи, причинени от широко разпространени в миналото и често смъртоносни инфекции. Едновременно с това обаче, неразумното и често неправилно използване на антимикробни средства в хуманната и ветеринарната медицина, доведоха до появата и разпространението на резистентни микроорганизми, както и до липсата на ефект от лечението и повишаване риска от смъртен изход, отбелязват от ВУЗ-а.

Всяка година кампанията European Antibiotic Awareness Day е насочена към определена таргетна група - пациенти и широка общественост, общопрактикуващи лекари, медицински специалисти, медии или политици и т.н. През тази година акцентът е поставен върху проблема с нарастващата множествена или комбинирана резистентност (полирезистентност) сред бактериите.

В рамките на Световната седмица за разумна употреба на антибиотиците (13-19 ноември) ще се обърне особено внимание върху критичната роля на медиците за редуциране на антибиотичната резистентност в здравните заведения, чрез превенция и контрол на инфекциите, асоциирани с медицинското обслужване, наричани до неотдавна вътреболнични инфекции (ВБИ).

Тези инфекции почти винаги се причиняват от полирезистентни микроорганизми. Според доклада на ECDC през 2016 г. множествената резистентност към няколко антибиотични групи продължава да нараства сред Escherichia coli и Acinetobacter. При Escherichia coli тенденцията за нарастване на комбинираната резистентност към флуорхинолони, трето-генерационни цефалоспорини и аминогликозиди се забелязва в страните от целия Европейски съюз още от 2013 г. Още по-обезпокояващ е фактът, че през последните няколко години щамовете Acinetobacter, резистентни на флуорхинолони, аминогликозиди и дори на карбапенеми, се изолират във все по-голям дял в Прибалтийските републики и страните от Южна и Югоизточна Европа, вкючително  България. Тази тенденция е много обезпокоителна, защото терапевтичните възможности при пациенти, инфектирани с такива полирезистентни бактерии, са изключително ограничени.

Във връзка с 10-тия Европейския ден за разумна употреба на антибиотиците, Европейският комисар за здравеопазването и безопасността на храните ВитенисАндриукайтис подчертава: „...с нарастващата резистентност, дори към антибиотиците от посленда линия, ние се изправяме пред плашещо бъдеще, в което рутинната хирургия, ражданията, пневмониите и дори кожните инфекции отново ще станат животозастрашаващи“ и добавя, че това е ключов компонент от приетия през юни 2017 Нов общ план на действие в Европейското здравеопазване, насочен срещу нарастващата лекарствена резистентност сред микроорганизмите.

За да има успех в борбата с антибиотична резистентност сред бактериите и подобряване на настоящите тенденции в световното здравеопазване, е необходимо активното участие на всички страни от Европейския съюз в тази и подобни кампании, подчертават от МУ-Пловдив.

В тази връзка катедрата по микробиология и имунология при МУ - Пловдив и Микробиологичната лаборатория при УМБАЛ "Св. Георги" - Пловдив инициират информационна кампания, свързана с Европейския ден на антибиотиците. Като част от нея до всички клиники на болницата се изпращат информационни бюлетини, а по време на лекции и упражнения студентите се информират за необходимостта от правилно използване на антибиотиците. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
c%@L


Всичко за коронавируса
Още новини
Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия
29.03.2024 13:11:29

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по Педиатрия с район на обслужване & ...

78-годишен извади пистолет срещу медик
29.03.2024 12:27:30

78-годишен извади пистолет срещу медик

78-годишен мъж от Шумен отправил закана за убийство към медик в областната болница, съобщи БНР. М ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...