!
Петък, 29 Март 2024
11
юли
 

Инвитро фондът все още чака решение за по-бързо финансиране на процедурите

Вторник, 11 Юли 2017 | 10:52:27


Забавянето от около 10-11 месеца от одобряване на документите за финансово подпомагане на инвитро процедура до реалното извършване на процедурата се дължи на ограничения бюджет. Това каза пред БНР директорът на Центъра за асистирана репродукция д-р Мар

Забавянето от около 10-11 месеца от одобряване на документите за финансово подпомагане на инвитро процедура до реалното извършване на процедурата се дължи на ограничения бюджет. Това каза пред БНР директорът на Центъра за асистирана репродукция д-р Мария Георгиева, потърсена във връзка с оповестените вчера публично резултати от одит на Сметната палата в Центъра, направен за периода 2014 – 2016 г.

Д-р Мария Георгиева посочи, че от 2014 г. бюджетът на инвитро фонда е неизменен – 12 млн. лв., докато нуждаещите се от тези процедури двойки се увеличават. „Ние средно годишно приемаме около 4000 заявления, плащаме за около 3000 процедури. Останалите 1000 минават към следващата година и така в продължение на 3 години се натрупаха над 3000 одобрени чакащи заповеди“, обясни д-р Георгиева, като отбеляза, че единствената възможност за разрешаване на този проблем е увеличаването на бюджета.

„Поех ангажимент към пациентите и към ръководството ни да увелича броя на заповедите от средата на тази година, тези 3000 чакащи да си получат заповедите, разчитайки на обещанието, че ще ни се увеличи бюджетът. Идеята е да чакат не повече от 5-6 месеца“, уточни тя. От думите й стана ясно, че оповестеното при сформирането на новия кабинет безлимитно финансиране на инвитро фонда все още не е факт. С него в момента се занимава работна група в МЗ, информира д-р Георгиева, като обясни, че не може да се ангажира с прогноза кога работата ще приключи.

Във връзка с друга от констатациите на Сметната палата директорът на Центъра за асистирана репродукция информира, че фондът няма право да изнесе публично данните за успеваемостта в клиниките, с които работи, без тяхно съгласие. Тя само уточни, че данните, подавани от лечебните заведения към Центъра и към Изпълнителната агенция по трансплантация са различни, като това се обуславя от факта, че инвитро фондът отчита процент успеваемост на база финансирани от него процедури, а в ИАТ клиниките отчитат процент успеваемост на база всички извършени при тях процедури. „Успеваемостта като цяло за страната е много добра, нашите лекари работят на европейско и световно ниво и много се гордеем с тях“, коментира все пак д-р Георгиева.

Тя съобщи, че за 2017 г. Центърът за асистирана репродукция е сключил 32 договора с клиники, които се намират във всички университетски градове в страната.

Друга от забележките в доклада на Сметната палата – тази за плащане към клиниките без изрядна документация, бе категорично отречена от директора на Центъра. „Плаща се на два етапа – 40% авансово от тези 5000 лв. при стартирането на процедурата. И окончателно плащане след свършване на процедурата със съответните отчетни документи – фактура, протокол за извършените процедури и приложените лекарствени средства, подписан от пациентката, и епикриза“, обясни тя и уточни: „В тези документи за окончателно плащане по правилник е записано да се представя фактура, протокол, епикриза и медицинска документация. Никъде не е упоменато обаче каква да бъде тази медицинска документация. Цялата медицинска документация се съдържа в медицинското досие на всяка пациентка в клиниката и тя подлежи на проверка по време на годишния планов одит.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5g2$


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...