!
Събота, 20 Април 2024
03
авг
 

Из пресата: Болничният персонал „пести“ от ръкавици и маски, хигиената е лоша

Сряда, 03 Август 2016 | 15:08:25


„Медиите често съобщават за сериозни проблеми, които крият риск за живота и

„Медиите често съобщават за сериозни проблеми, които крият риск за живота и здравето на пациента, но за съжаление много рядко се говори за вътреболничните инфекции, които са един от най-големите проблеми в здравната система.“ Това пише днес в свой материал в „Труд“ депутатът от Патриотичния фронт д-р Султанка Петрова.

„По данни на Националния център по заразни и паразитни заболявания за 2015 г. не по-малко от 2000 българи умират всяка година от бактериални пневмонии, възпаления на пикочните пътища и др., причинени от вътреболнични инфекции.

Годишно в страните от Европейския съюз 4,1 млн. пациенти стават жертва на вътрешноболнични инфекции“, пише авторът.

„В много от болниците има установени вътрешноболнични инфекции, които водят до вторични заболявания на пациента, някои смъртоносни, а други изключително опасни. Тези инфекции се проявяват най-често след като болният е вече изписан от здравното заведение. Това се явява и една от причините тези заболявания да не се регистрират и да не се говори по този толкова важен проблем“, смята д-р Петрова.

Според нея, най-честите причини за вътрешноболничните инфекции се дължат на лоши санитарно-хигиенни и битови условия, както и на занижен контрол от страна на компетентния орган. „В здравните заведения с установени вътреболнични инфекции не се провеждат качествено почистване, миене, дезинфекция и стерилизация. Много често при проверките са установени некачествени, ненадеждни и неефективни дезинфекционни препарати или такива с изтекъл срок на годност. Много често се установява, че медицинският персонал в болниците пести от ръкавици, маски и други предпазни средства за еднократна употреба“, пише тя и отбелязва: „Доказано е, че 70% от вътреболничните инфекции се предават от ръцете на персонала. Затова се налага внимателно и правилно измиване на ръцете с топла вода и сапун, което гарантира унищожаването на до 90% от микроорганизмите.“

„За съжаление българските граждани не са информирани за проблемите и заболяванията, които могат да им причинят вътреболничните инфекции, както и че тези инфекции водят до висока болнична смъртност, а също и до дълга неработоспособност. Нямаме и статистика на болничните инфекции, защото често те се укриват и не се регистрират“, констатира Султанка Петрова и отбелязва: „В основата на всичко това стои отговорността на всеки лекар и медицински персонал към личната и болничната хигиена.“

Според нея трябва да се създаде регистър на всички лечебни заведения, включително и денталните, в който да се води статистика за вътреболничните инфекции, превантивни действия, обучения на персонала, регулярност на възникване, предприети противоепидемични мерки, ефективност от тях и др. „Личните лекари трябва да имат отговорността и задължението да информират МЗ при съмнение, че са установили пациент, жертва на вътреболнична инфекция. Това ще даде възможност за контролиране на случаите, предприемане на превантивни мерки, гарантиране сигурността на пациентите и осигуряване на качествени здравни грижи и услуги“, смята тя.

„Сега“ се спира на проблемите на лечебни заведения, за които тези дни информираха различни медии. „Заради големи дългове пловдивската общинска болница "Св. Мина" не може да превежда заплатите на персонала си и вчера медиците излязоха на протест, съобщиха местни медии. Този месец персоналът ще получи едва 60 на сто от възнагражденията си. Проблеми с възнагражденията има и в областната болница във Враца“, пише вестникът и допълва: „Преди седмица медиците са получили само половината от основните трудови възнаграждения. Няма и фиксирана дата, на която ще се преведат останалите пари, което доведе до брожения в болницата.“

„Данните на здравното министерство сочат, че дълговете на болниците растат. 413.7 млн. лв. са задълженията на държавните болници в края на май, а преди година са били 355.4 млн. лв. Ръстът при общинските болници е по-голям. В края на юни техните дългове са били 95.3 млн., при 56 млн. лв. преди малко повече от година. Обяснението на директори е в твърдите лимити, налагани от здравната каса“, четем още в ежедневника.

„Стандарт“ пък се спира на пореден инцидент в лечебно заведение. „Баща на 8-месечно момиченце буйства в хирургичното отделение на дупнишка болница. Ядосаният татко потрошил армирано стъкло на входна врата на хирургичното отделение“, информира публикацията.

„Ангел Николов и съпругата му донесли бебето в спешния кабинет в бившата военна болница около 2,30 часа във вторник. Родителите обяснили, че детето го боли коремчето и плаче от няколко часа. Предния ден те направили кръщение, а като си отишли гостите, малката се почувствала зле. Дежурната лекарка д-р В. Джорджева прегледала детето. И преценила, че има нужда от консултация с хирург. Бащата искал да присъства на прегледа на момиченцето, но дежурният хирург д-р Вуков го помолил да напусне, за да не пречи на работата му. На излизане от отделението изгоненият татко ударил с юмрук стъклото на входната врата и го счупил. Лекарите препоръчали бебето да бъде закарано в София, защото имали съмнения за заклещена херния, но в Дупница няма детски хирург. Докато организират линейка, родителите изчезнали с болното си дете. Хора, които познават Ангел, твърдят, че е кротък и спокоен и са изненадани от поведението му“, допълва вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
K8f6


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...