!
Четвъртък, 28 Март 2024
12
февр
 

Излезе от печат бр. 5 на вестник „Форум Медикус“

Понеделник, 12 Февруари 2018 | 09:16:57


„Невролозите – в надпревара с времето“ – под това заглавие е коментирана основната тема на броя от специализирания седмичник. Става дума за конференция на дружеството по неврология с участието на специалисти от цялата страна, об

„Невролозите – в надпревара с времето“ – под това заглавие е коментирана основната тема на броя от специализирания седмичник. Става дума за конференция на дружеството по неврология с участието на специалисти от цялата страна, обединени в сериозна професионална дискусия за прилагането, предимствата и възможностите на метода тромболиза за овладяване на исхемичен мозъчен инсулт. В репортажно-аналитичен стил са отразени позиции на водещи невролози, опит и анализ на дейностите в клиники и отделения в страната, промени в националния консенсус за лечение на мозъчно-съдови заболявания с известна либерализация за показанията. Не на последно място вестникът поставя въпроса за разбиране и подготвеност по въпроса за тромболизата на много нива – най-вече сред спешните екипи, сред специалистите от доболничната помощ, сред мениджърите на лечебни заведения. Цитираните числа са показателни за добри резултати при състояния, смятани преди време за фатални.

Акцент в новия брой на „Форум Медикус“ е огласената позиция на г-жа Е. Бързакова за бизнес средата у нас по отношение на търговията с медицински изделия. От позицията на големия си опит Е. Бързакова казва откровено и на глас истини, които отдавна са известни. Но за съжаление и до днес не са открити политическа воля и административна сила, които да спрат порочните практики.

„Институциите са длъжници на децата с вродени сърдечни заболявания“ – повод за това заключение са изразени позиции на специалисти от Националната кардиологична болница, които през седмицата за борба с вродените сърдечни малформации отчитат свършеното – професионално и на ниво, но не пропускат да алармират за своите трудности. Така, за съжаление, най-често се случва у нас – медиците могат и правят най-доброто, а финансирането все трябва да догонва направеното…

Темата за децата присъства в бр. 5 на „Форум Медикус“ и като отзив от международна конференция за здравословното хранене на най-малките, преминала под егидата на българското председателство на Съвета на ЕС. Цитирани са много български специалисти и омбудсманът М. Манолова, както и Дж. Райън от Европейската комисия, който смята, че ако се правят единни европейски обществени поръчки за детски храни, ще се постигнат прилични цени за високото качество, което децата заслужават.

Сериозната тема за рака като заболяване, което вече не е смъртна присъда, присъства във „Форум Медикус“ чрез блок от материали: призив на СЗО „Да превърнем политическото говорене за ранната диагностика на рака в спасен живот“; статистика и коментар как се осъществява реална битка с раковите заболявания у нас; анализ от сп. „Лансет“ за данни, базирани на доказателства, за пряката връзка между алкохола и онкологичните болести.

В научно-пропедевтичен стил звучи актуално и статията за нови и възникващи паразитни зоонози от проф. В. Бангьозова и д-р Кр. Енева. Експертно и задълбочено те не за пръв път предупреждават как глобалното затопляне и засиленото движение на хора по цялата планета неизменно водят след себе си рискове от невидимо заразяване на почвите, водите, животните, храните, човека. Особено внимание се обръща на контрола, на ловците, както и на отговорността на медиците да познават и разпознават опасните паразитози.

Брой 5 на „Форум Медикус“ съдържа още кореспонденции и съобщения от изминалата седмица, щрих от делника за професионално поведение в УБ „Св. Анна“ в столицата, решения на Министерския съвет, становища за и против някои идеи в проекта за изменение на закона за лекарствата в хуманната медицина. Не на последно място е публикация за писмо на доц. Л. Киров до управителя на НЗОК проф. К. Плочев за бюджета за първичната медицинска помощ. В своите разчети председателят на сдружението на ОПЛ аргументира за кои точно дейности са необходими колко точно средства. Остава да проследим доколко епистоларната форма на общуване би могла да подскаже на институциите какво още се изисква от тях да направят.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$kM%


Всичко за коронавируса
Още новини
Мобилно приложение ще помага на пациентите да намират аптеките, от които да купят лекарствата си
28.03.2024 15:39:33 Надежда Ненова

Мобилно приложение ще помага на пациентите да намират аптеките, от които да купят лекарствата си

Мобилно приложение ще помага на пациентите, които изпитват затруднения да открият своя лекарствен ...

Кампания за безплатни изследвания за рак на дебелото черво започва днес у нас
28.03.2024 15:10:49

Кампания за безплатни изследвания за рак на дебелото черво започва днес у нас

Програмата „Заедно срещу рака на дебелото черво“ се разгръща като мащабна инициатива, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...