!
Четвъртък, 28 Март 2024
18
юли
 

Излезе от печат бр. 27 на вестник „Форум Медикус“

Понеделник, 18 Юли 2016 | 15:08:25


Седмичникът за медицина и здравеопазване обобщава събития от пъстрата палитра на лятното всекидневие в странат

Седмичникът за медицина и здравеопазване обобщава събития от пъстрата палитра на лятното всекидневие в страната. „Кому пречи стандартът по спешна медицина?“ пита емоционално д-р Десислава Кателиева по повод съобщението, че ВАС е отменил тази глава от документа, която определя правила за структура и съдържание на спешно приемно отделение в болниците. Емоционално д-р Кателиева разкрива своята позиция и твърди, че стремежът и у нас да има спешна помощ на високо ниво е срещнал съпротива на лобистки и финансови интереси. Спорът по стандарта естествено ще продължи. Така както остава актуален въпросът доколко всеки нормативен документ трябва освен изисквания да съдържа и реална оценка на възможностите на лечебните заведения, както и на мрежата да превърнат изискванията в реалност. Не трябва да се подминава и фактът, че спешната помощ не е нещо, което може „да спре, за да се реформира“, а в движение „никак не е лесно“.

„Форум Медикус“ информира и за нормативни активности, свързани с бъдещи намерения на Министерството на здравеопазването. Подробно са разгледани доклад на министъра относно промени в Постановлението за дейността на фонда за лечение на деца, както и мотиви към предлагана промяната в правилника на фонда. Материята е малко скучна. Но пък идеята на редакционния екип е нещата да бъдат обсъждани и осмислени преди да станат норматив, преди да се налага съд да ги връща за преразглеждане. В този дух са и публикуваните идеи за промени в Закона за съсловната организация на професионалистите по здравни грижи, които предвиждат квалификационни нива на компетентност на медицинските сестри, акушерките и т.н. Като се има предвид важността на работата с деца, предлага се за обсъждане и наредба за здравните изисквания към хората, които са или ще стават педагогически специалисти.

Акцент в броя е актуално интервю с д-р Мирела Бушич – директор на Института по трансплантации в Хърватия, известна в целия свят с постигнатото в тази сфера в нейната страна. Д-р Бушич разказва какво е сторено в рамките на 10-15 години, споделя професионални подходи за усъвършенстване на реда, организацията, координацията на такава мултидисциплинарна сфера, каквато е трансплантологията. Не на последно място д-р Бушич подчертава ролята на единението около големите цели на трансплантациите, както и постепенния напредък – „стъпка по стъпка“. Тя твърди, че „няма хърватско чудо в трансплантациите, а всичко е работа и пак работа“, за да се стигне до днешния ден, в който в Хърватия за трансплантация „на бъбрек се чака до два месеца, за черен дроб и за сърце – до няколко седмици“.

В бр. 27 на вестник „Форум Медикус“ научно-пропедевтичната тема е защитена чрез статия за иновации в диабетологията с акцент върху диабет тип 2 и възможностите да се забави прогресията на бъбречно увреждане, резултат от диабета. В този стил е и огласената информация за предстоящо модерно организирано обучение на деца, болни от диабет, и техните родители.

В новия брой се съобщава подробно за възможността дистанционно да се изучава здравен мениджмънт в Медицинския университет в Плевен. Разказва се и за развитието и утвърждаването на Клиниката по лъчева терапия в болницата „Св. Георги“ в Пловдив.

Какво още медицината и практиката не знаят за разнообразието на аутистичния спектър, длъжница ли е неврологията по този проблем – отговор се дава в коментар на сп. „Лансет“, публикуван в изданието. Интерес представлява и кореспонденция от Флорида за резултати от проучвания как с възрастта нараства чувствителността към болката, което поставя нови въпроси при лечението на възрастни хора.

В брой 27 на вестник „Форум Медикус“ са отразени още положителни новини от УБ „Александровска“ – за освещаването на обновена и изцяло ремонтирана Клиника по анестезиология и интензивно лечение, за старта на изработката на „собствени“ изотопи, за нови диагностични и лечебни подходи в Клиниката по нуклеарна медицина в лечебното заведение. Брой 27 съдържа още информации за последни решения на Министерския съвет, свързани със здравеопазването, новини, рецензия за нова книжка на сп. „Рентгенология/радиология“, съобщения за предстоящи научни събития през есента.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
1*rN


Всичко за коронавируса
Още новини
Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...