!
Вторник, 23 Април 2024
24
ноем
2
 

Е-търгът за онколекарства ще подпомогне спирането на неефективното им разходване

Петък, 24 Ноември 2017 | 14:58:48 Ирина Пекарева
2

Централизираната система за закупуване на онколекарства чрез обществена поръчка в МЗ ще даде отговор на проблемите, свързани с постоянно нарастващия разход за тези медикаменти и с нерационалното им изразходване. Такова мнение изрази във времето за парл

Централизираната система за закупуване на онколекарства чрез обществена поръчка в МЗ ще даде отговор на проблемите, свързани с постоянно нарастващия разход за тези медикаменти и с нерационалното им изразходване. Такова мнение изрази във времето за парламентарен контрол здравният министър Кирил Ананиев.

От думите му стана ясно, че към момента у нас не могат да се въведат нито болничните опаковки, нито полуавтоматизираните и автоматизираните системи за смесване на лекарствата.

По отношение на болничните опаковки той отбеляза, че притежателят на разрешение за употреба на даден медикамент е единственият, който може да се разпорежда с производство и маркетиране, продажба на едро и дребно, включване или не в Позитивния лекарствен списък на съответния медикамент. „Подаването на заявление от страна на притежател на разрешение за употреба на лекарствен продукт изисква доброволна воля, а не принуда, тъй като е обвързано с икономическите интереси на юридическото лице“, посочи Ананиев, като уточни, че самият притежател на разрешение за употреба преценява кои опаковки да пусне на пазара, което е свързано с големината му, с особеностите на националното законодателство по отношение на ценообразуването и реимбурсирането на лекарства и производствените разходи, произтичащи от големината на всяка партида.

„По отношение на неефективното разходване на лекарствени продукти най-вече в онкологията и хематологията и непълното им оползотворяване в хода на лечебния процес, считаме, че тази практика не е в пряко отношение с конкретната големина на опаковката, а по-скоро засяга организацията на работата в клиниките, отделенията и болничните аптеки на лечебните заведения“, коментира министърът и допълни, че административната принуда за определен вид опаковки би довела до отлив на лекарства от българския пазар, предвид факта, че той е малък, производствените разходи за изискваните опаковки биха били значителни и компаниите биха загубили интерес.

По отношение на полуавтоматизираните и автоматизираните системи пък Ананиев информира, че здравното ведомство е правило анализ на ефективността от използването им, като е изискало информация от болните в страната, които притежават такива. „От получената информация става ясно, че полуавтоматизираните системи към момента не се използват поради невъзможност за натоварване в пълен обем, както и по отношение на икономическата неефективност от тяхното използване, свързана със себестойността на консумативите, необходими за тяхното функциониране. При напълно автоматизираните роботизирани системи се наблюдава по-голямо натоварване, но предвид значителната им цена те биха били приложими единствено в големи онкологични и хематологични центрове, обслужващи значителен брой пациенти, като в този случай ефективността от тяхното използване е свързана най-вече със скъсяване на технологичното време за приготвяне на индивидуалните дози“, обясни министърът.

Едно от решенията по отношение на опаковките по думите му е е-търгът за лекарства, който след месеци застой бе стартиран повторно и повторно спрян, отново поради жалба срещу него. „Мисля, че най-доброто решение, свързано с опаковките на лекарствата ще бъде е-платформата за провеждане на централизирани обществени поръчки, която ще даде възможност да поставим в техническото задание това, което наистина ни е необходимо като най-ефективно използване и да получим от съответните производители и доставчици точно тези видове, които ние желаем да получим. Мисля, че тази централизирана платформа ще помогне много за постигане на резултата, който и вие искате да постигнем“, обърна се той към задалия въпросите към него депутат проф. Георги Михайлов от БСП.

Самият проф. Михайлов от своя страна заяви, че според него министърът е бил „подведен“ с отговорите, дадени от него по темата. Той посочи, че проблемът с опаковките може да бъде решен с провеждане на преговори при изтичане на съответното разрешение за употреба на даден притежател. „Вярно е, че в характеристиката на продукта производителят има правото да предложи опаковка, но всяко разрешение за употреба има своя срок и във всички държави в ЕС при изтичането на срока се водят преговори с производителя“, отбеляза депутатът.

Проф. Михайлов, който е онкохематолог, настоя, че проблемът трябва да се реши и илюстрира проблема с пример от своята практика с думите: „В лечението на едно от нашите заболявания се използва грамова концентрация на кв. м. на една антитуморна молекула. Ние вече години наред попадаме в парадокса да разтваряме по 20-30-40 малки флакона само за една терапевтична схема за един пациент, което поставя и при скъсените кадрови ресурси в болниците – няма защо да се заблуждаваме, че фармацевтичните отдели, аптеките на болниците също изпитват както всички други направления остър недостиг от кадри. И си представете, когато този малък на брой колектив се налага да прави това „движение“, как той се демотивира и как се създават предпоставки за неефективност на цялата технология.“

Във връзка с полуавтоматичните и автоматизираните системи пък той отбеляза, че те имат своята ефективност, когато се прилагат при болнични опаковки. „Когато се прилагат при тези, които в момента ни се предоставят от производителите и дистрибуторите, те наистина няма да бъдат ефективни. Но повярвайте ми, в едно достатъчно натоварено лечебно звено аптечният отдел е поставен в много тежки условия на работа и това създава възможности за текучество“, заяви депутатът.

От думите му стана ясно още, че с решаването на тези два въпроса разходването на онкомедикаментите би намаляло с 25%.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3Uc7

Някой 28.11.2017 00:17:55

Абе Г-н министъра има ли поне малка представа за какво говори или просто е прочел какво са му написали. Защото така като гледам какви ги е говорил най-добронамерено му препоръчвам да си смени съветниците, защото яко го "пързалят".

Гост 24.11.2017 17:26:35

Да, бе ..да


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...