!
Четвъртък, 25 Април 2024
24
ноем
 

В печата: Разпити за ваксините, регистрация в болниците, лекарства за хипертония

Четвъртък, 24 Ноември 2016 | 15:08:25


„Всички повдигнати му обвинения отхвърли здравният министър в оставка Петър Москов. Пред Нова телевиз

„Всички повдигнати му обвинения отхвърли здравният министър в оставка Петър Москов. Пред Нова телевизия той обясни, че е разследван само за финансовите параметри на сделката, а не за качеството на самите ваксини, и призова повече да не се всява страх сред родителите”, пише днес „Труд” и цитира думите на министъра: „Не съм имал добри намерения за ваксините, имах добра реализация. Дадохме на Турция 250 хил. БЦЖ ваксини на стойност 370 хиляди лева, а взехме 100 хиляди "Пентаксим" за 4.8 милиона лева. Не виждам с какво съм навредил на държавата при такава сделка”, каза още Москов.”

„Министърът уточни, че до сделката за ваксините се е стигнало след изготвен доклад от здравните институции, че може да има криза при имунизацията. Министерството се е обърнало за помощ първо към страните от Европейския съюз, но не получило нито един положителен отговор”, допълва вестникът.

„Стандарт” отбелязва разпита в следствието на още министри по казуса с ваксините вчера и се спира подробно на думите на премиера в оставка. „Премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев и трима бивши министри от кабинета в оставка Ивайло Калфин, Тодор Танев и Христо Иванов, даваха обяснения в следствието вчера по разследването срещу Петър Москов за бартера на ваксини с Турция.

"Винаги съм казвал, че трябва да се проверява, това е ролята на държавното обвинение". Това каза премиерът в оставка Бойко Борисов на излизане от столичното следствие. Точно в 13 ч. той влезе в сградата на бул. "Монтевидео", придружаван от Дончев.

"Ситуацията беше такава - трябваше бързо да се реагира с ваксините... В публичното пространство се говори толкова много за тези ваксини, значи трябва да дойдем да обясним", каза Борисов пред журналистите.

"Абсолютно нормално е да ни проверяват и е правилно. Аз вярвам в институциите, включително и на прокуратурата”, каза Борисов”, пише изданието.

„Труд” допълва с коментарите на бившите министри от кабинета: „Бившият министър на образованието Тодор Танев също бе разпитан вчера в столичното следствие по казуса с турските ваксини. На излизане той заяви: "Всяко решение в МС има 4 компонента. Ресора, целесъобразността, юридическа пригодност и финансовата част от решението. Министрите от други ресори съгласуват единствено и само целесъобразността. Когато става дума за здраве на деца, когато има обосновка на качеството и обяснение, че е добре да се бърза за по-ниска тарифа, е било взето решение от мои колеги, включително и от мен. До момента не е доказано, че тези ваксини са лоши." Ексминистърът на правосъдието Христо Иванов също се яви на разпит по случая и заяви, че това е демонстрация на сила от страна на прокуратурата”, четем във вестника.

„Телеграф” пък се спира на казуса с регистрационната система в болниците. „Болниците продължават да приемат пациенти с пръстов отпечатък, но осъществяват хоспитализации и с лична карта, показа проверка на "Телеграф".

Новата система за идентификация действа във всички големи лечебни заведения въпреки решението на тричленния състав на ВАС, което определи наредбата като "нищожна". По закон то подлежи на обжалване в седемдневен срок пред 5-членна комисия. Здравното министерство вече е подало документи за преразглеждане на становището, като решението се обжалва и от касата. Докато няма окончателно становище от съда обаче, пръстовият отпечатък остава в сила”, припомня ежедневникът.

„Проблем с новата система за идентификация няма и тя работи отлично", заявиха пред "Телеграф" от Националната здравноосигурителна каса. Оттам казаха също, че не са изпращали никакви допълнителни инструкции на болниците, защото няма повод за това преди окончателното решение на съда. "Продължаваме да приемаме пациенти посредством системата за автентификация. Когато получим отказ, използваме личните карти. Ние имаме договор с НЗОК и работим по него", казаха от пресцентъра на столичната болница "Св. Анна" (Окръжна), която беше първата внедрила пръстовия отпечатък”, пише още „Телеграф”.

„Сега” пък се спира на вчерашния коментар на здравния министър в оставка за лекарствата за хипертония. „Здравният министър в оставка Петър Москов отново обеща безплатни лекарства за високо кръвно налягане. От 1 януари базовата терапия за есенциална хипертония ще е безплатна за пациентите, обяви той пред Нова телевизия”, четем във вестника.

„Това трябваше да стане още през август, но се оказа, че в здравната каса не са предвидени необходимите 6-7 млн. лв. за целта. Затова и промяната беше пренасочена за 1 април догодина. Сега обаче Москов смята, че тя може да е в сила още от януари. В момента препаратите за високо кръвно се покриват между 25% и 75% от касата. В списъка с реимбурсираните от НЗОК препарати за хипертония има 400 медикамента, но идеята беше напълно безплатни да станат само най-евтините в различните лекарствени групи, които са около 40. Т.е. 100% безплатни ще са 40 лекарства. Според Москов догодина вече няма да има проблем с финансирането, а парите ще дойдат от отстъпките, които фармацевтичната индустрия е върнала на НЗОК”, допълва публикацията.

„Дори и промяната най-накрая да влезе в сила, това не помага особено на болните. Най-евтините препарати за хипертония струват 2-3 лв. и масово пациентите си ги купуват сами, тъй като, за да получат рецепта от личния си лекар, трябва да платят потребителска такса от 2.90 лв. Дори касата да поеме 100% от цената, най-евтините лекарства пак ще са на по-ниска цена от стойността на таксата.

Затова и според данните на здравната каса към момента едва 300 000 пациенти получават лекарства за хипертония по линия на НЗОК, докато данните на кардиолозите са за 2 млн. хипертоници у нас”, коментира още изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
EyUM


Всичко за коронавируса
Още новини
Разпределиха ресорите на зам.-министрите
24.04.2024 17:56:24

Разпределиха ресорите на зам.-министрите

Разпределени са ресорите на заместник-министрите на здравеопазването от екипа на служебния минист ...

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас
24.04.2024 17:29:26 Невена Попова

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас

Официално съобщените случаи на коклюш в страната са 387. Това каза пред журналисти д-р Кремена Па ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...