!
Петък, 29 Март 2024
19
дек
 

В печата: Нарастват разходите за здраве от джоба на пациента

Понеделник, 19 Декември 2016 | 15:08:25


„За година с 9,11 лв. се увеличава средният разход на българското домакинство за здраве. Увеличениет

„За година с 9,11 лв. се увеличава средният разход на българското домакинство за здраве. Увеличението е с 9.7%. Единствено разходите за свободно време, културен отдих и образование имат по-голям ръст - 20.2%. Това сочат данните на НСИ. Докато през третото тримесечие на 2015 г. едно домакинство средно е харчело 139,47 лв. за здраве, то през т.г. разходът е 148,58 лв. За сравнение в същия период на 2014 г. разходът е бил 139,25 лв.”, пише днес „Дума”.

„Разходите за здраве от джоба на преобладаващата част от домакинствата в България са непропорционално високи в сравнение със заплатите и пенсиите, са категорични авторите на статията "Разходи за здраве от джоба на домакинствата в България" в сп. "Социална медицина". От изследването на доц. д-р Божидар Ивков, доц. д-р Пламен Попиванов, м.д., доц. д-р Здравка Тонева става ясно, че при заболяване на член от домакинството високите разходи за здраве от джоба достигат катастрофалните 36%. При най-силно уязвимите групи месечните разходи за здраве от джоба достигат до 50%, 90% и дори 118%. Разходите на домакинствата, в които някой е ползвал болнична помощ, са 15 пъти по-високи от средния разход на домакинство, в които не са ползвали болнична помощ”, пише още вестникът.

„От изследването става ясно, че хората с минимална заплата и средна пенсия за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност или поради трудова злополука и професионална болест, както и хората с доходи над линията на бедност през 2015 г., плащат от джоба си за здраве между 11,4% и близо 18% от доходите им. Хората с минимални или социални пенсии харчат 1/4 до 1/3 от парите си за здраве.

По-малко от 5% от доходите си давали за здраве хората, които през 2015 г. са получавали средната за страната заплата от 893 лв.”, допълва публикацията и отбелязва: „Особен интерес предизвиква групата на медицинските продукти за извънболнично лечение (лекарства, протези, ортези и др.). За нея са изразходвани най-голям обем средства от джоба - 51 778 лв., или 63.6% от общия разход за здраве от джоба.”

Изданието уточнява, че проучването е проведено в периода 10 май-10 юни 2015 г. и посочва: „Авторите на статията прогнозират, че при заложения за 2017 г. бюджет на НЗОК от малко над 3,4 млрд. лв., пациентът догодина ще плаща от джоба си 53%, а касата ще поема само 47%. Високите разходи за здраве от джоба, особено в случаите на тежко и/или хронично заболяване, са основен фактор за изпадане в абсолютна бедност. Авторите припомнят, че частният разход за здравеопазване се увеличил от 26% през 1995 г. до 48.6% през 2012 г.”

Някои ежедневници съобщават, че българско лечебно заведение отваря филиал в Германия. „Пловдивската болница "Медлайн" разширява своята дейност и открива филиал в замъка Von Goldenburg. (…) Проектът стартира дейността си с отделения по пластична, бариатрична и хирургия при наднормено тегло, а също - по гастроентерология, ендокринология, коремна хирургия, кардиология, както и ОАИЛ (отделение за интензивно лечение бел. ред.). В здравното заведение ще работят специалисти от верига болници "Медлайн-Централ Хоспитал", които са отлично подготвени, заяви здравният мениджър д-р Невен Енчев”, четем в „Стандарт”.

„Идеята се оформила след разговори с тяхното здравното министерство, от които се разбрало, че от 3 години бариатричната хирургия набира скорост в Германия, след като наднорменото тегло е обявено за заболяване. Тяхната здравната каса заплаща лечението на всеки болен, което е от 7 до 10 хиляди евро, а допълнително поема и медицинските консумативи за разлика от България, където пациентите са принудени да си плащат сами", посочи той”, пише още вестникът.

„Монитор” пък се спира на заболяванията, открити в мигрантския лагер в Харманли. „Шест случая на тропическа треска има сред бежанците в Харманли. Заразата се нарича лайшманиоза, протича с висока температура и втрисания, съобщиха лекари, които са преглеждали хората там. Болните вече се лекуват, един от тях дори е изписан от болница в Пловдив. Заболяването се причинява от паразити и е заразно. То се пренася след ухапване от папатациеви мушички, които преди това са пили кръв от заразено куче - резервоар на паразитите, които се наречени лайшмании, поясниха инфекционисти”, информира материалът.

„Бум на краста има сред бежанците, алармираха още лекари. Все още не е обобщена бройката, тъй като при някои раните наподобяват заболяването, но е възможно те са да причинени от разчесване на стари рани и замърсяване.

Очаква се до дни пробите на хората с такива прояви да бъдат готови и да стане ясна точната цифра на настанените в центъра в Харманли”, допълва вестникът и уточнява, че общият брой на прегледаните за последните пет дни в лагера е 643-ма души.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
psqP


Всичко за коронавируса
Още новини
Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в
28.03.2024 17:19:22 Невена Попова

Кристиана Атанасова: В Центъра за нуклеарна медицина в "Софиямед" усилията на целия екип са фокусирани върху грижата за пациента  

Кристиана Атанасова завършва образованието си в СУ „Св. Климент Охридски“ с бакал ...

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...