!
Петък, 29 Март 2024
07
март
 

Във вестниците: Нов директор на ЦФЛД, недостиг на лекари в Спешна помощ, отчет за лекарства

Вторник, 07 Март 2017 | 15:08:25


Познати сюжети откриваме днес в пресата. Почти всички издания отразяват новината за назначаването на нов ди

Познати сюжети откриваме днес в пресата. Почти всички издания отразяват новината за назначаването на нов директор на Фонда за лечение на деца, някои пък тиражират появата на шефа на ЦСМП София д-р Георги Гелев в телевизионен ефир. Не е пропуснат и годишният доклад на съвета по цени и реимбурсиране на лекарства.

„Фондът за лечение на деца от вчера има нов шеф. Служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев назначи със своя заповед на поста д-р Тинка Троева. Тя заменя досегашния директор на фонда проф. Владимир Пилософ, който подаде оставка на 24 февруари”, пише „Стандарт”.

„От здравното министерство съобщиха, че „д-р Тинка Троева е с богата биография в областта на педиатрията, промоцията и превенцията на здравето, социалната сигурност, координацията на социалната сигурност в ЕС и здравния мениджмънт”, допълва вестникът и помества част от биографията на Троева: „Завършила е медицина в Медицинска академия - София през 1979 година, специализира „Детски болести”. Има магистратури по „Международни икономически отношения” от УНСС и „Обществено здраве” от Университета Билефелд, Германия. „Новият директор на Фонда за лечение на деца е експерт в областите на координацията на системите за социална сигурност в ЕС - пенсионно, здравно осигуряване, обезщетения при заболяване и майчинство, семейни обезщетения, лечение и превенция на български граждани в ЕС, трудова миграция и интеграция”, обясниха от екипа на Семерджиев.”

„Труд” акцентира върху гостуването на д-р Гелев в сутрешния блок на БНТ. „Още 90 лекари се необходими за нормалното функциониране на Центъра за спешна помощ в София, заяви директорът му Георги Гелев пред БНТ. Той отчете, че острият недостиг на кадри в столицата е само за лекарите и там всички места за медицински сестри и шофьори в момента са заети”, пише изданието и уточнява: „Шефът на Спешната помощ каза още, че линейките в момента също са достатъчно, но автопаркът вече е остарял.”

В ежедневника четем още: „Показателно било, че до 2016 г. е имало повече напуснали Спешната помощ, отколкото постъпили на работа. Тези данни обаче се променили през миналата година, а през тази вече има назначени нови 7 лекари, както и 7 парамедици.”

„Сега” се спира на отчета на съвета по цени и реимбурсиране на лекарства. „Тенденцията фармацевтичните компании да изтеглят лекарствата си или изцяло от пазара, или от списъка на здравната каса се задълбочава. 498 са били разгледаните процедури за изключване на лекарства от позитивния списък през миналата година, сочи докладът за дейността на Националния съвет за цени и реимбурсиране за 2016 г.”, отбелязва публикацията и посочва, че за 2015 г. от позитивния списък са изключени 398 лекарства.

„Най-голямата част от заявленията - 202, са за медикаменти, които се отказват от плащане от НЗОК и отиват на свободния пазар, т.е. пациентите трябва да си ги плащат изцяло сами. При 153 медикамента заявлението е и за заличаване на цена, т.е. напускане на пазара. Други 46 лекарства са с прекратени разрешения за употреба у нас. 52 лекарства са изключени от позитивния списък по желание на МЗ и НЗОК - повечето заради нормативни промени, при които касата спря да плаща частично доста антибиотици”, допълва изданието и коментира: „Фармацевтичните компании от доста години обясняват, че до изтегляне от пазара се стига заради прекалено ниските цени на ниво производител у нас. За да може да са продава у нас, дадено лекарство трябва да предложи най-ниската цена в сравнение с 10 референтни страни в ЕС. Отделно НЗОК иска и отстъпки за медикаментите, които плаща. Тъй като пазарът у нас е малък, се стига до това редица лекарства да се спират от продажба, тъй като не са рентабилни за фирмите. Освен това България е референтна за други страни в ЕС и когато тук се регистрира по-ниска цена, тя влияе и там и производителите предпочитат да оттеглят медикамента оттук, отколкото, например, от Румъния и Полша, които са с по-голямо население.”



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*2%D


Всичко за коронавируса
Още новини
Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.
29.03.2024 09:31:50

Започва програмата за профилактика и рехабилитация на НОИ за 2024 г.

От днес, 29 март, започва изпълнението на програмата на Националния осигурителен институт (НОИ) з ...

1,3% положителни проби, отново няма починали
29.03.2024 08:47:50

1,3% положителни проби, отново няма починали

12 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 907 теста, което прави 1,32% пол ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...