!
Четвъртък, 28 Март 2024
31
авг
 

Във вестниците: За младите лекари у нас, за болнични проблеми, за сиамските близнаци

Сряда, 31 Август 2016 | 15:08:25


Превръщането на болниците в университетски е един от най-ефективните пътища

Превръщането на болниците в университетски е един от най-ефективните пътища за решаване на проблема с липсата на лекари. Така смята ректорът на МУ София проф. Вихра Миланова, която казва пред „24 часа”: „Ако им създадем условия за кариера, те ще остават в България. В тази посока има една положителна тенденция подкрепям стремежа на все повече големи болници да станат университетски. По този начин се стимулира на преподавателската дейност и научната продукция, което дава възможност на лекарите да се развиват. Когато болниците стават бази за обучение, се засилват контактите със студентите и младите лекари и ползата е взаимна. Те са потенциални кадри, а превръщането на болниците в университетски, е един от най-ефективните пътища за решаване на проблема с липсата на лекари.”

Проф. Миланова обаче отбелязва, че проблемът с лекарите, които напускат България, е многопластов и изисква активни политики от много страни. „Една от идеите е да започнем много тясно сътрудничество със сдружението на общините. Изключително позитивен е примерът на някои общини, които вече обявиха, че предлагат стипендии за студенти по медицина, които после ще работят в съответната община. А защо не кметовете да отделят и жилища за младите лекари? Предлагаме среща между академични кадри и ръководството на Медицинския университет в София, и сдружението на общините, за да обменим добри идеи и да обсъдим как да се стимулира този процес. Медицинският университет ще е стабилен партньор в такъв общ проект”, коментира тя и отбелязва, че най-важното за ограничаване на изтичането на лекари от страната е те да имат мотивация да продължат развитието си в България. „От същото се нуждаят и тези, които вече са отишли в чужбина, но са готови да се върнат, ако усетят по-стабилна перспектива у дома”, смята тя.

Повечето издания се спират на редкия медицински случай, оповестен вчера. „Момиче на 14 години роди сиамски близнаци в Сливен. "Раждането стана миналата седмица и е първото подобно в нашата болница. Поне аз нямам информация друг път да се е случвало", заяви пред "Стандарт" д-р Васислав Петров, директор на МБАЛ "Д-р Иван Селимински" в Сливен. "Децата са с неустановен пол като имат общ таз", допълни д-р Петров. Веднага след раждането сиамските близнаци са прехвърлени в университетската болница "Свети Георги" в Пловдив. Все още не е ясно дали лекарите там ще предприемат операция по разделянето на децата. Според източници от Сливен 14-годишната родилка е живеела на семейни начала със свой братовчед. Тя не ходела на училище, а това било първото й раждане”, четем в „Стандарт”.

Във връзка с възрастта на майката „Труд” съобщава: „28 момичета на възраст под 18 години са родили деца в общинската болница в Лом през първите осем месеца на годината. Част от бебетата на непълнолетните майки са недоносени, съобщиха от МБАЛ "Св. Николай Чудотворец" в крайдунавския град. Броят на момичетата от северозападния район, които раждат много преди да завършат образованието си, през последните години не намалява въпреки прокламираните от институциите мерки за ограничаването им. През януари тази година шестокласничката Румяна от Лом роди момче, което нарече Сарасвати на името на индийски филмов герой. Вече не са един и два и случаите, при които непълнолетна майка ражда и второ дете.”

Ежедневниците се спират и на проблемите на врачанската болница. „Врачанската областна болница е пред фалит. Лечебното заведение има натрупани дългове за 12 млн. лева. Причините за тези дългове са както недофинансиране на клиничните пътеки, така и големият брой социално неосигурени пациенти. Сметките на врачанската болница са запорирани, съобщава bTV. Болничната аптека се зарежда седмица за седмица. Тепърва предстои проверка, която ще установи защо през последните години не са погасявани нито сметките за ток, нито тези за вода”, пише „Телеграф”.

„Дума” пък коментира така: „Врачанската областна болница е с 12 млн. лв. дългове и е пред фалит. Причините за това се точат от години и въобще не са новина - недофинансиране на клинични пътеки и големият брой неосигурени пациенти. Както са казва - днес във Враца, утре - във всички градове на страната. И колкото и министерството на здравето да успокоява, че фалити на болници няма, толкова повече те заплашват да се затъркалят като лавина. При този финансов недоимък е цяло чудо, че здравните заведения все още мърдат, че и лекарите в тях не са ги напуснали напълно. Защото липсата на пари удря и по лечителите, и по лечимите. По едните - заради недостатъчното внимание и медицински грижи, по другите - заради собствения им хал със заплащане колкото да не е без хич независимо от ценза им.”



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
u3V5


Всичко за коронавируса
Още новини
Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес
28.03.2024 16:43:35

Рекорд на млади кръводарители в Бургас днес

Днешният ден е рекорден по брой младежи, които даряват кръв за първи път в Бургас, съобщават от У ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...