!
Четвъртък, 25 Април 2024
08
март
 

Европейският комисар по здравеопазване похвали УМБАЛ „Александровска“

Витянис Андрюкайтис: Експертният център по генетични заболявания е на европейско ниво

България обаче има проблем със здравнонеосигурените лица

Четвъртък, 08 Март 2018 | 16:36:04 Полина Тодорова


Европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис похвали работата на УМБАЛ „Александровска“ и определи лечебното заведение като болница на европейско ниво. Той посети Клиниката по нервни болести към лечебн

Европейският комисар по здравеопазване и безопасност на храните Витянис Андрюкайтис похвали работата на УМБАЛ „Александровска“ и определи лечебното заведение като болница на европейско ниво. Той посети Клиниката по нервни болести към лечебното заведение, където функционира експертен център по генетични неврологични и метаболитни заболявания. Центърът е член на Европейската референтна мрежа по метаболитни заболявания (MetabERN), финансирани от еврокомисията.

За мен е голяма гордост да съм тук, в този европейски, не само български референтен център, което означава, че Европа е тук – в тази сграда“, заяви еврокомисар Андрюкайтис. „Вие имате чудесна възможност да получите най-доброто лечение в Европейския съюз“, заяви той, като подчерта, че осъществяващите го специалисти са както национален, така и европейски актив. Андрюкайтис похвали центъра за това, че има връзка с всички региони на страната и по този начин подсигурява ранна диагностика и лечение на пациентите. Той се спря и на работата на екипа на началника на Клиниката по нервни болести, ръководен от проф. Ивайло Търнев, който е участвал в откриването на 13 нови заболявания. „Когато мислим за тези открия, си представяме междупланетно пространство“, коментира еврокомисар Андрюкайтис

Той изтъкна още, че у нас съществуват 5 референтни мрежи за различни патологии от общо 24 на териротията на ЕС. По думите му развитието на тези мрежи ще даде възможност за обмяна на опит в лечението на различен тип заболявания. В тази връзка той изтъкна възможността за ползване на ресурси от Рамковата програма "Хоризонт 2020", който би могъл да се използва за засилване на капацитета, свързан с грижите за пациентите.

Андрюкайтис не пропусна да отбележи, че всяка страна среща своите трудности и проблеми. „Ще трябва да се справим и със социалните проблеми – как да задържим медицинските сестри и лекари тук, а не да напускат страната“, посочи той. Еврокомисарят изтъкна, че за пръв в Европейския социален стълб е включено и здравеопазването и заяви, че страната ни би могла да се възползва от него.

Като проблем за България еврокомисарят определи малкият брой здравноосигурени лица. „Можем да помислим как да подкрепим България в това отношение и как да насърчим българското правителство да види как да осигури пълното покритие за цялото население“, заяви той.

„За нас е изключителна чест, че еврокомисарят по здравеопазване посещава най-старата болница в България“, заяви от своя страна директорът на УМБАЛ „Александровска“ доц. Костадин Ангелов, като припомни, че лечебното заведение ще отбележи 140 години от създаването си. Той отбеляза още, че клиниката по неврология в болницата е с 95-годишна история. „Ние сме изключително доволни, че успяваме да вплетем в нашата дейност основните идеи, които лансира еврокомисарят по здравеопазване, а именно превенцията, промоцията, участието на самия пациент в лечението“, заяви той.

Доц. Ангелов изтъкна още, че екипът на проф. Търнев е открил 13 нови болести, които е световно откритие. „Този екип откри и много гени, отговорни за генетични заболявания и сме горди, че клиниката, която проф. Търнев ръководи, е най-модерната неврология в страната“, посочи той.

„Лечението на редките болести е мисия за нас. Ние полагаме всички усилия пациентите да получават възможно най-ранна диагностика и лечение“, заяви и проф. Търнев. Той изтъкна, че в клиниката се обучават много млади специалисти не само от страната, но и от Централната и Източна Европа. През 2017 година УМБАЛ „Александровска“ е организирала и лятно училище по редки заболявания с международно участие.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
JdUz


Всичко за коронавируса
Още новини
Курс на тема
25.04.2024 13:16:16

Курс на тема "Неонаталeн/педиатричен съдов достъп" организират в УМБАЛ "Лозенец"

Болница „Лозенец“ организира еднодневен курс на тема „Неонатален/педиатричен съ ...

Маринов: Има достатъчно ваксини, само лекар може да прецени дали някой има нужда
25.04.2024 12:30:29

Маринов: Има достатъчно ваксини, само лекар може да прецени дали някой има нужда

„За всички, които подлежат на редовна имунизация за коклюш, има достатъчно ваксини. Не тряб ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...