!
Петък, 29 Март 2024
22
февр
 

Александровска болница разширява проекта за ранно диагностициране на аутизъм при децата

Сряда, 22 Февруари 2017 | 15:08:25


Александровска болница разширява проекта за ранно диагностициране на аутизъм при децата и до апри

Александровска болница разширява проекта за ранно диагностициране на аутизъм при децата и до април ще бъдат обучени специалисти в Бургас, Враца, Монтана, Благоевград, Пазарджик и Габрово. Това стана ясно на пресконференция днес, на която експертите от Клиника по детска психиатрия „Св. Никола“ в УМБАЛ „Александровска“ представиха новите цели по програмата.

Реализираните икономии по основния проект „Развитие на ефективни програми за ранна диагностика на децата с аутизъм в България чрез прилагане на международни стандартизирани инструменти“ позволиха той да бъде продължен с одобрението на Министерството на здравеопазването и да бъде надградена мрежата от обучени специалисти, каза ръководителят на проекта Мария Куманова.

По думите на проф. Надя Полнарева, ръководител на експертния екип, в рамките на основния проект са били обучени многобройни специалисти - детски психиатри, психолози, общопрактикуващи лекари, педиатри, социални работници, учители в детски градини, ресурсни учители, които са създали своеобразна мрежа от обучени в ранната диагностика на разстройствата от аутистичния спектър в голяма част от областните градове на страната. Нужно е обаче да бъдат обучени специалисти и в градовете, в които липсват или са много малко детските и клинични психолози, допълни тя.

Обученията са за прилагане на Diagnostic Interview – Standard and Revised (ADI-S и ADI-R) - методи, дефинирани от професионалистите, работещи в областта на детското психично здраве като "златен стандарт" в диагностичните оценки за аутистично разстройство. Те са разработени като изследователски инструменти, които с течение на времето доказват своята клинична приложимост и намират все по-широка употреба.

Проучванията показват, че паралелното им приложение при изследването на всяко конкретно дете, при което има съмнение за нервноразвитийни разстройства, позволява диференциране на аутистичната проблематика от общите проблеми в психичното развитие.

„Диагностицирането на аутистичното разстройство при децата е много отговорен и продължителен процес, който почти винаги изисква повече от един специалист. След диагностицирането им пък децата трябва постоянно да са обект на интервенции“, каза проф. Полнарева.

Родителите също трябва да бъдат водени и обучавани от обучени специалисти, тъй като те преживяват в един некратък период чувство на самота и трагичност от първото съмнение за диагнозата на детето до окончателното й поставяне. Те трябва да имат усещането за подкрепа, поясни проф. Полнарева.

По думите на доц. Димитър Терзиев, ръководител на дневно отделение в Клиника по детска психиатрия към Александровска болница, няма данни за повишаване на броя на диагностицираните с аутизъм деца. „В зависимост от популацията диагностицираните с РАС са между 1 на 100 или на 200, а с типичен аутизъм – няколко на 1000. Не се води статистика на тези заболявания, но няма основание да се твърди, че има увеличение на заболелите“, каза той.

В рамките на първоначалния проект бяха ремонтирани част от помещенията на Клиниката по детска психиатрия. В настоящите дейности предстои те да бъдат обзаведени и оборудвани, а също да бъде инсталиран механизъм, който ще позволи не само достъп, но и придвижване на пациенти със специални потребности или на родителите на пациентите с подобни потребности, съобщи още ръководителят на проекта Мария Куманова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
k9br


Всичко за коронавируса
Още новини
Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване
29.03.2024 13:49:17

Лекари от „Св. Анна“ отбелязват предстоящия си празник с кръводаряване

Лекарите от Клиника по лицево-челюстна хирургия на УМБАЛ „Св. Анна“ – София АД ...

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия
29.03.2024 13:11:29

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по педиатрия

Проф. Добрин Константинов вече не е републикански консултант по Педиатрия с район на обслужване & ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...